Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

ZŠ Matice slovenskej ožila 11. ročníkom „Dňa mlieka“

Oficiálna FB stránka Mesta PrešovOficiálny YouTube kanál Mesta PrešovOficiálna FB stránka Transparency Prešov - eGovernment

ZŠ Matice slovenskej ožila 11. ročníkom „Dňa mlieka“Vytlačiť
 

Výtvarné a literárne práce, kultúrny program, hostia z Prešova, ale aj z Európy a mliečne dobroty od výmyslu sveta. Aj takto vyzeral „Deň mlieka“ v Základnej škole Matice slovenskej, ktorého cieľom bolo priblížiť žiakom základných škôl, ale aj ich rodičom, ako mlieko prospieva nášmu zdraviu. 11. ročník sa mohol pochváliť aj zahraničnými hosťami z Dánska, Talianska a Veľkej Británie, ktorí prišli podujatie podporiť.

_1640888-01.jpegNechýbal ani zástupca primátorky mesta Prešov Vladimír Feľbaba, spolu s kolegami, ktorý prezradil, že jeho obľúbeným nápojom v detstve bolo kakao a aj dnes mu jeho vôňa pripomenie bezstarostné detstvo.

Iste si aj on ešte spomína na školské mliečne desiate. Možno nie každý z nás mal v detstve rovnako rád mlieko, ale chutnému jogurtu sme sa ako deti potešili. Veľa sme počúvali od rodičov a učiteľov, aké je mlieko zdravé a že je potrebné pre náš rast. Dnešným deťom sa to snažíme vštepiť tiež, no mnoho z nich uprednostňuje sladené nápoje a mlieko považuje za nudné. Piť predsa značkový sladený nápoje je predsa viac „in“ ako obyčajné mlieko.

Je preto dôležité hovoriť o mlieku, o jeho účinkoch na náš organizmus. Vďaka všetkým látkam, ktoré obsahuje, ho odborníci nazývajú aj dokonalou potravinou a určite právom. Veď mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy a, navyše, mlieko nás sprevádza od narodenia. Šíriť „mliečnu osvetu“ je aj cieľom podujatia, ktoré nesie jednoduchý názov „Deň mlieka“. Organizátor podujatia Mesto Prešov v súčinnosti so ZŠ Matice slovenskej pripravili naozaj bohatý program.

Nielen že sa o mlieku v priebehu celého dňa hovorilo, ale všetci prítomní mali možnosť_1650070-01.jpeg mliečne dobroty aj ochutnať. A o tom, že mlieko nie je len biele a sladké presvedčili svojimi výtvormi zamestnanci zariadení školského stravovania. Bábovky, zákusky, pudingy, ale aj zeleninové šaláty so syrom lákali na slávnostne prestretej tabuli. Človek by sa ani nenazdal, v akých rôznych podobách sa môže mlieko servírovať a aké chutné pokrmy sa z neho alebo pomocou neho dajú pripraviť. Svojou troškou prispeli aj zahraniční hostia, predstavili jedlá a nápoje, ktoré sú typické pre ich krajinu. Pán Marco Cossar predstavil národné mliečne talianske jedlo, Dánsko reprezentoval pán Henrik Lange, ktorý ponúkol mliečnu ryžu s čerešňami. Tá je napríklad v Dánsku národným vianočným jedlom. Zástupca Veľkej Británie pán Simon Lambourne zase predstavil typický britský nápoj – čaj s mliekom, ktorý podával v tradičnom anglickom čajovom servise.

V závere oficiálnej časti programu boli vyhodnotené a ocenené nielen kresby, básničky či príbehy žiakov, ktoré sa spájali s mliekom, ale aj šikovné pani kuchárky. Tie naše mesto úspešne reprezentovali na súťažiach Školská vareška a Košický kuchár 2019 za čo im patrí veľká vďaka, a zároveň obdiv za ich kuchárske a cukrárske umenie.

Po kultúrnom programe, o ktorý sa postarali žiaci Základnej školy Matice slovenskej spolu s pani učiteľkami, sa už prítomní mohli pustiť do ochutnávania mliečnych dobrôt a presvedčiť sa o tom, že mlieko je naozaj nielen zdravé, ale aj veľmi chutné.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka