Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Údržba verejnej zelene v meste Prešov

Oficiálna FB stránka Mesta PrešovOficiálny YouTube kanál Mesta PrešovOficiálna FB stránka Transparency Prešov - eGovernment

Údržba verejnej zelene v meste PrešovVytlačiť
 

Jarné obdobie so sebou prináša aj zmenu údržby mesta, čo v týchto dňoch znamená predovšetkým kosenie trávnatých plôch popri cestách a v meste. Mesto Prešov registruje viacero podnetov zo strany občanov, ktorí reagujú na stále nepokosené plochy.

Sekcov_Sibirska.JPGRadi by sme v tejto súvislosti uviedli, že dôvodom bolo predovšetkým počasie, ktoré od začiatku mája bolo prevažne daždivé a nebolo možné kosbu vykonávať. Aktuálne už je ukončená tzv. líniová kosba, teda popri cestách sa odstránila vysoká tráva brániaca vo výhľade na križovatkách ciest, aby boli vytvorené podmienky pre bezpečnú a bezproblémovú premávku.

S kosbou vnútroblokov sa začalo v tomto týždni, pričom ju vykonáva spoločnosť SADEX ako víťaz verejnej súťaže. Kosiť sa začalo na najväčšom sídlisku Sekčov, pokračovať sa bude na Sídlisku III, Sídlisku II smerom do centra mesta a pochopiteľne sa zároveň bude kosiť aj sídlisko Šváby a ostatné lokality mesta.

Hlavným zámerom verejnej súťaže bolo nastaviť nové podmienky tak, aby údržba fungovala efektívnejšie. Čo sa zmení?

  • Zámerom je predovšetkým zvýšiť počet kosieb – ak sa doteraz kosilo 3-krát v roku, v nasledujúcom ročnom zmluvnom období máme zámer kosiť 4-krát a viac.
  • Pri súťažných podmienkach sa prihliadalo aj na mulčovanie trávnikov, vzhľadom na to, že chceme vrátiť živiny späť do pôdy. Vhodnou kosbou podporíme rozmanitosť druhov rastlín.
  • V tomto roku sa oddelili služby „Kosenie verejnej zelene na území mesta Prešov“ a „Údržba verejnej zelene na území mesta Prešov“, čo doteraz spoločnosť vykonávala zároveň a ukázalo sa to ako neefektívne. Verejné obstarávania sa vypísali na každú službu zvlášť.
  • Pribudnú plochy, kde sa bude kosiť len 2-krát v roku. Tieto plochy (lúky) budú označené informačnými tabuľami a vzniknú v okrajových častiach mesta. Dôvodom je, že zeleň funguje ako klimatizačná jednotka. Stabilizuje mestskú klímu, teda vďaka nej nedochádza k extrémnym teplotným výkyvom. Trávniky, ako aj dreviny, zvyšujú vlhkosť vzduchu a ten sa potom príjemnejšie dýcha. Veľkoplošnou kosbou v jednom termíne by prišli o potravu vtáky, ktoré žijú medzi nami. Prírode blízka údržba zelene podporuje opeľovačov v meste ako sú včely, ktoré potrebujú kvitnúce lúky a pod.

 

Novinky, ktoré mesto v rámci služby kosenia trávnatých plôch a starostlivosti o dreviny zaviedlo, tieto činnosti zefektívnia. Mesto tak bude pravidelne udržiavané, ale zároveň sa vytvoria aj plochy prirodzenej zelene, ktoré stabilizujú mestskú klímu.


 
 
ÚvodÚvodná stránka