Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Samosprávy ukrývajú zlato, Prešov ako dobrý príklad

Oficiálna FB stránka Mesta PrešovOficiálny YouTube kanál Mesta PrešovOficiálna FB stránka Transparency Prešov - eGovernment

Samosprávy ukrývajú zlato, Prešov ako dobrý príkladVytlačiť
 

Udávame trendy v otvorených dátach. Potvrdila to Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby. Tá vyhodnotila Prešov ako samosprávu s najlepšie spracovanými datasetmi na Slovensku.

Slovensko sa umiestnilo v prvej trojke najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín v oblasti otvorených dát v Európe. Hovoria o tom aktuálne štatistiky Európskeho data portálu (European Data Portal).  Spomedzi samospráv je lídrom v tejto oblasti práve metropola Šariša.

Prešov – otvorené mesto

Samospráva zverejnením svojich údajov pomocou datasetov dáva možnosť pre tvorbu aplikácii s informačným obsahom pre obyvateľov jednotlivých miest a obcí. "Najlepšie spracované datasety má mesto Prešov. Udávajú napríklad významné objekty mesta Prešov, verejné toalety, početnosť občanov v geodátach, register adries a stavieb v meste a omnoho viac," nadšene opísal naše mesto pre portál PC Revue Lukáš Sojka, generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Zbierajú triumfy

Koncom novembra bola Prešovu udelená prestížna cena ITAPA v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti za Mapové údaje mesta pre každého, Prešov sa tiež začiatkom októbra dostal ako jediná samospráva do rebríčka 10 inštitúcií na Slovensku, ktoré poskytujú najviac dát.

Otvorené dáta sú potrebnou súčasťou na poskytovanie efektívnejšieho spravovania informácií verejnosti. Súčasne sa zlepšuje prostredie pre podnikanie, zvlášť v oblasti tvorby inovatívnych aplikácií pre konečných používateľov. Ďalšou výhodou tohto systému je transparentnosť spravovania dát, ktoré môžu slúžiť ako podporný nástroj na prípravu a zverejňovanie iných dát.

Úspech využijú ďalej

Úspech posúva v pred a v prípade Prešova to platí niekoľkonásobne. Tá začína s prípravou programátorského maratónu, ktorý by sa mal uskutočnil v jari tento rok. Výsledkom budú reálne SMART aplikácie, ktoré využijú otvorené datasety  mestských dát. Najlepšie aplikácie budú odmenené finančnými cenami.

Prešov ako práklad OPEN DATA samospráv, ilustračný obrázok, zdroj: PC REVUE

zdroj: www.pcrevue.sk

 
 
ÚvodÚvodná stránka