Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Pre investorov

PREŠOV

Prešov (maď. Eperjes, nem. Eperies a 1938-45 aj Preschau, rus. Пряшев (Prjašev), ukr. Пряшiв (Prjašiv), poľ. Preszów, lat. Fragopolis alebo Eperiessinum) je krajské mesto ležiace v Prešovskom kraji. Počtom obyvateľov 89 475 (k 31. 12. 2010) je Prešov tretie najväčšie mesto na Slovensku. Má štyri katastrálne časti: Prešov, Šalgovík, Solivar a Nižná Šebastová. Je metropolou Šariša.
Leží vo východnej časti Slovenska na sútoku riek Torysa a Sekčov v Košickej kotline. Obklopujú ho Slanské vrchy z východu a Šarišská vrchovina zo západu.

Časti mesta


Mestské časti: Prešov, Nižná Šebastová, Solivar, Šalgovík, Cemjata
Sídliská: Duklianskych hrdinov, Mier, Mladosť, Sekčov, Sídlisko II, Sídlisko III, Šváby
Ostatné časti: Delňa, Dúbrava, Kalvária, Rúrky, Soľná baňa, Šarišské Lúky, Širpo, Šidlovec, Táborisko, Teľov, Vydumanec, Borkút, Kúty, Surdok
Osady: Išľa, Okruhliak, Pustá dolina

Podnikateľské prostredie mesta Prešov

Zahŕňa podniky nové aj tradičné, domácich aj zahraničných vlastníkov, v priemysle, stavebníctve a v službách. Z hľadiska odvetvovej štruktúry prevažujú skôr tradičné odvetvia. Najsilnejšie postavenie v skupine priemyselných podnikov má strojárstvo (výroba zameraná na automobilový priemysel), textilný a odevný priemysel, polygrafický, elektrotechnický priemysel a potravinárstvo.

Vzhľadom na štruktúru zamestnávateľov, ktorí sú zameraní na strojársku, elektrotechnickú výrobu (hlavnými predstaviteľmi tohto odvetvia sú Lear Corporation Seating SK s.r.o., CEMM THOME SK s.r.o., Vukov Extra a.s. ai.). Jedným zo zamestnávateľov, ktorý sa v meste Prešov radí medzi prosperujúcich zamestnávateľov je spoločnosť SPINEA, ktorá od svojho vzniku rozvíja spoločnosť, pričom dochádza k navýšeniu počtu zamestnancov.

Ďalší zamestnávatelia v rámci regiónu, ktorí sa zaoberajú strojárskou výrobou zameranou na zváranie - VUKOV a.s. Prešov, CW PLUS s.r.o. Prešov, ARGUS s.r.o. Prešov.

Mesto Prešov eviduje (k 30.11.2014) na svojom území 3 384 podnikateľov a obchodných prevádzok.


 
ÚvodÚvodná stránka