Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Začiatok októbra bude v Prešove patriť animovaným filmomVytlačiť
 

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti, XIV. Bienále animácie Bratislava – BAB 2018 opäť prichádza aj do Prešova. V druhý októbrový týždeň si tak prídu na svoje nielen malí, ale aj veľkí milovníci animovaných filmov.

V Prešove sa premietania uskutočnia pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. Partnerskou školou festivalu je po druhýkrát Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove.

Začiatok októbra bude v Prešove patriť animovaným filmomV dňoch 9. – 11.10.2018 sa budú premietať súťažné pásma animovaných filmov BAB pre deti v Kine Scala12.10.2018 v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove (ul. 17. novembra 1) v miestnosti č. 91.

Deti budú mať jedinečnú možnosť vidieť v premiére najlepšie animované filmy z celého sveta. Pedagógovia budú mať zasa inšpiráciu na mnohé témy pre prácu s deťmi. A nielen to – deti sú tiež prvými divákmi kvalitných filmov, ktoré doteraz nevideli a zároveň majú dôležitú úlohu. Po skončení predstavenia hlasujú o najlepší film, ktorý videli v rámci svojej návštevy filmového predstavenia a podľa toho bude udelená aj Cena detského diváka.

Súťažné premietanie filmov je určené pre žiakov prvého stupňa, predškolákov materských škôl, žiakov druhého stupňa základnej školy i starších žiakov stredných škôl.

Novinkou sú aj tvorivé dielne s animátorkou z organizácie Animánie, ktoré budú prebiehať v priestoroch Detskej knižnice Slniečko. Deti budú mať možnosť vyskúšať si rôzne techniky animácie a zistia, ako vznikajú animované filmy.

Sprievodným podujatím festivalu je aj premietanie nesúťažných pásem pre dospelých v literárnej kaviarni Viola v čase 9. – 11.10. 2018 so začiatkom o 19.00.

Súčasťou festivalu je aj druhý ročník Medzinárodného Fóra s názvom Od ilustrácie k animovanému filmu, ktorý sa 11. 10. 2018 o 14.00 uskutoční v študovni Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity. V priestoroch knižnice bude aj výstava ilustrácií Cena Detskej poroty 1993 – 2017 z medzinárodného festivalu BIB (Bienále ilustrácií Bratislava).

Vstup na premietania a podujatia festivalu je voľný pre deti aj širokú verejnosť, na súťažné pásma a tvorivé dielne je však potrebné sa predtým prihlásiť a rezervovať miesta, a to na e-mailovej adrese: bab.presov@gmail.com

ooo

Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry, ako aj animovaných filmov z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB  už polstoročie v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

Organizátorom festivalu je Sekretariát Bienále animácie Bratislava so sídlom v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti. Koná sa každé dva roky pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

V tomto ročníku sa uskutočnia súťažné premietania a výberová kolekcia ponuky festivalových programov nielen v Bratislave, ale aj v štyroch ďalších regiónoch – Prešov, Prievidza, Košice a Myjava.

Podrobnosti o predchádzajúcich ročníkoch, obsahovej štruktúre a priebehu nájdete na webovej stránke:  http://www.bibiana.sk/sk/bienale-animacie-bratislava

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka