Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Začal sa stavať severný obchvat PrešovaVytlačiť
 

Dlhodobo neriešenej dopravnej situácii v Prešove svitá po dlhých 40 rokoch na lepšie časy. V týchto dňoch začína výstavba severného obchvatu mesta.

Doprave v meste po dlhých rokoch svieti zelená. V týchto dňoch totiž začína výstavba severného obchvatu Prešova v 1. etape - rýchlostnej cesty R4 Prešov.

Začal sa stavať severný obchvat PrešovaDnes sa uskutočnilo slávnostné poklopanie základného kameňa stavby za účasti podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára, ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpáda Érseka, predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského, primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej, zástupcov zhotoviteľa a ďalších.

„Dve slová, ktoré vystihujú túto situáciu v dnešný deň, sú pre mňa "konečne" a "ďakujem". To, za čo sme spolu s Prešovčanmi dlho bojovali, sa stáva skutočnosťou. Som veľmi rada, že bola ochota zo strany vlády riešiť túto komunikáciu. Samozrejme aj od občanov, že vyvíjali tlak a neustúpili, kým neboli prísľuby, že sa cesta začne stavať. Želám všetkým, ktorí sa budú podieľať na tejto stavbe, veľa síl, aby práce napredovali a stavba sa včas dokončila," uviedla primátorka Andrea Turčanová.

Začal sa stavať severný obchvat PrešovaPodľa informácií Národnej diaľničnej spoločnosti a.s. po dobudovaní prvej etapy severného obchvatu Prešova motoristi v osobných automobiloch ušetria takmer 9 minút v porovnaní s jazdou po pôvodných komunikáciách. Nákladným vozidlám nový úsek ušetrí približne 8 minút jazdy. Hlavným prínosom začínajúceho úseku R4 je, spolu s budovaným úsekom D1 Prešov západ - Prešov juh, vytvorenie obchvatu mesta, ktorý zabezpečí, že tranzitná doprava bude odklonená mimo intravilán. 

Lehota výstavby prvej etapy severného obchvatu Prešova je 44 mesiacov, zmluvný termín ukončenia výstavby je v marci roku 2023.

Severný obchvat Prešova, I. etapa v skratke:

  • 4,3 km dlhý úsek v plnom profile
  • dvojrúrový tunel Bikoš má dĺžku 1 155 m 
  • spolu 9 mostov
  • 3 mosty na R4
  • 3 mosty na vetvách križovatky Prešov, sever
  • 3 mosty mimo R4
  • 1 367m celková dĺžka mostných objektov 
  • 1 objekt protihlukovej steny s dĺžkou 699 m
  • 1 340 dní výstavby 

 
 
ÚvodÚvodná stránka