Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Z prešovského Velodrómu do TokiaVytlačiť
 

Na prešovskom Velodróme sa pripravuje nová tradícia. Koncom augusta odštartuje úvodný ročník Grand Prix mesta Prešov v dráhovej cyklistike. Návštevníkov podujatia čaká aj zaujímavý sprievodný program.

Vyvrcholením tohtoročných letných cyklistických podujatí v Prešove bude úvodný ročník Grand Prix mesta Prešov v dráhovej cyklistike. Na obnovenom prešovskom Velodróme sa uskutoční 29. augusta. Záštitu nad ním prevzala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Z prešovského Velodrómu priamo do TokiaNa 333,33 metrov dlhom okruhu sa bude súťažiť v kategóriách: juniori, muži U23, muži Elite, juniorky, ženy U23 a ženy Elite. Pôjde vôbec o prvé preteky UCI kategórie C2 na Slovensku. Očakáva sa aj účasť pretekárov zo zahraničia.

Prešov a dráhová cyklistika odjakživa patrili k sebe a veľmi sa teším, že to po rokoch opäť platí. Dôkazom toho je aj množstvo veľkých cyklopodujatí, ktoré sa už na obnovenom Velodróme uskutočnili a ani Grand Prix mesta Prešov nebude výnimkou. Určite si ju 29. augusta nenechajte ujsť,” pozýva Prešovčanov i návštevníkov mesta primátorka Andrea Turčanová.

Grand Prix mesta Prešov však nebude len o skvelých športových výkonoch. Na malých i veľkých čaká aj sprievodný kultúrny program.

„Preteky budú súčasťou Európskeho pohára a budú sa v nich zbierať body v rámci kvalifikácie na OH 2020 v Tokiu. Naším cieľom je mať na tejto olympiáde kvalifikovaných dvoch mužských a dve ženské zástupkyne dráhovej cyklistiky," uviedol Branislav Delej, manažér klubu ŠK Velodróm Prešov, ktorý doplnil, že v budúcom roku chcú v Prešove pripraviť aj preteky Európskeho pohára C, teda vo vyššej kategórii.

Koniec prázdnin sa tak dá stráviť aj na zaujímavom športovom podujatí v areáli Velodrómu Prešov na Športovej ulici! Možno sa medzi cyklistami objaví aj nový Peter Sagan, ktorý vo svojich žiackych začiatkoch na prešovskom velodróme tiež pretekal.

ooo

Mesto Prešov je jediným mestom na Slovensku s jedinečným cyklistickým komplexom – Velodrómom. Jeho výstavbu inicioval veľmi aktívny cyklistický oddiel Lokomotíva Prešov v spolupráci s mestom Prešov a Federálnym zväzom cyklistiky v Prahe. V 80-tych rokoch bol prešovský cyklistický oddiel  jedným z najlepších a najväčších cyklistických oddielov nielen na Slovensku, ale aj v celej ČSSR.

Velodróm bol daný do používania v roku 1989. Zhruba 15 rokov sa využíval, no neskôr areál postupne začal chátrať, upadal a bol neudržiavaný.

Prelomové obdobie prišlo s rokmi 2016 – 2017, kedy spojili sily predseda klubu Juraj Kollár a známy športový lekár Branislav Delej. S aktívnou pomocou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej, MsZ mesta Prešov a prezidenta cyklistického zväzu Petra Privaru začali s revitalizáciou tohto športového areálu.

Po dlhom a náročnom vyjednávaní sa podarilo dosiahnuť, že od 1. januára 2018 dostal celý areál velodrómu do dlhodobého prenájmu na 15 rokov od mesta Prešov športový klub ŠK Velodróm Prešov. Získali sa aj ďalšie investície na činnosť a obnovu tohto športového stánku.


 
 
ÚvodÚvodná stránka