Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Z lavíc do života, no najskôr do PrešovaVytlačiť
 

Študenti z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča sú ukážkovými hostiteľmi. Svojim kamarátom z Turecka, Talianska, Estónska, Portugalska i susedného Poľska predstavili Prešov, ale aj zaujímavé miesta v okolí. Vďaka projektu Erasmus+ sa navzájom nielen učia, ale aj spoznávajú rozličné kultúry.

Z lavíc do života, no najskôr do PrešovaZahraniční študenti ochutnali naše tradičné jedlá, navštívili veľa zaujímavých miest v Prešove i v okolí a zastavili sa aj na radnici, kde porozprávali o svojich dojmoch, skúsenostiach a zážitkoch v rámci projektu Erasmus+.

Potleskom sa navzájom povzbudzovali pri rozprávaní v angličtine, postupne z nich opadla nervozita a prijatie sa nieslo v uvoľnenej a priateľskej atmosfére.

Z lavíc do života, no najskôr do PrešovaŠtudentov na Mestskom úrade privítal Igor Hodžia, vedúci Odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu. „Mesto Prešov je dlhé roky študentským mestom. Mladým ľuďom, ktorí tu získavajú kvalitné vzdelanie, pripravuje cestu k ich budúcemu povolaniu. Ďakujem vám, že ste sa podelili o svoje zážitky a skúsenosti aj s nami a želám vám, aby priateľstvá, ktoré vznikli vďaka tomuto projektu, pretrvali," prihovoril sa študentom.

„Keď som vďaka projektu bola pred dvoma týždňami v Turecku, spoznala som miestnu kultúru a zistila som, aké je to byť sama v inej krajine a v inej rodine, ktorá navyše rozprávala po anglicky len veľmi málo. Ale naučila som sa nový jazyk a získala som množstvo skúseností," smelo rozpráva Prešovčanka Karin.

V krátkosti predstavila aj program, ktorý si naši študenti pripravili pre svojich zahraničných priateľov. „V pondelok sme začali prezentáciou o Slovensku, ale mali sme napríklad aj hodiny fyziky či biológie, kde sme sa zaoberali krvnými skupinami," dodáva.

Z lavíc do života, no najskôr do PrešovaVďaka projektu Erasmus+, ktorý dostal názov Z lavíc do života (From the classrooms to the real world) totiž študenti nielen spoznávajú nové krajiny, ich kultúru či životný štýl obyvateľov, ale sa aj učia, ako zúžitkovať teoretické vedomosti v bežnom živote.

Ku Karin sa neskôr pripojili aj študenti jednotlivých krajín, ktorí prezradili, čo sa im v rámci projektu páčilo najviac.

„Na Slovensku sú naozaj skvelí ľudia, ale nemám rád váš sneh, to nie je nič pre mňa," smeje sa študent z Portugalska.

„Ďakujem za krásne výlety a že som tu mohla byť a vidieť Slovensko. Je to krásna krajina," pridáva sa študentka z Estónska.

Z lavíc do života, no najskôr do PrešovaNa záver nechýbala spoločná fotografia a študenti si domov odniesli aj originálne výrobky, ktoré pre nich na pamiatku vlastnoručne vyrobili seniori z prešovských denných centier a stacionárov.

Erasmus+ je nový program Európskej únie, ktorý podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu počas programového obdobia v rokoch 2014 - 2020. Dáva príležitosť študentom, žiakom odbornej prípravy, pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak svoje poznatky, zručnosti a zamestnateľnosť.


 
 
ÚvodÚvodná stránka