Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Vynikajúci úspech prešovského speváckeho zboruVytlačiť
 

Prešovský ženský spevácky zbor VOCALS reprezentoval naše mesto na Medzinárodnom súťažnom festivale Severnoje Belcanto v ruskom Petrohrade. Speváčky aj dirigentka Bronislava Fecková si domov priniesli výnimočné ocenenia.

Vynikajúci úspech prešovského speváckeho zboruŽenský spevácky zbor VOCALS pri PKO Prešov predviedol v Benátkach severu - Petrohrade na Medzinárodnom súťažnom festivale Severnoje Belcanto slovenský folklór v úpravách renomovaných skladateľov. Svojou radosťou zo spevu, optimizmom, ale najmä talentom a vynikajúcimi výkonmi prezentovali v Rusku naše národné bohatstvo.

Dirigentka Bronislava Fecková predstavila skladby Ivana Hrušovského, Štefana Klimu, Petra Špilaka, Zdenka Mikulu, Jany Kmiťovej a Kataríny Rusňákovej.

V konkurencii zborov z Poľska, Ruska či Kazachstanu porota udelila zboru absolutórium. Zlatý lev, teda prvé miesto v kategórii Národné piesne, putovalo do Prešova, rovnako ako bronz v kategórii ženských zborov. Špeciálnu cenu za najlepší dirigentský výkon si prevzala dirigentka zboru VOCALS Bronislava Fecková.

Slovenský folklór si v Petrohrade získal srdcia divákov, poctu, ovácie a dlhé potlesky na všetkých koncertoch. Členky ženského speváckeho zboru VOCALS určite nezabudnú ani na prehliadku Petrohradu a jeho pamiatok a architektonických krás. Navštívili Zimný palác, Ermitáž, zažili otváranie mostov na rieke Neve, ale najmä srdečné prijatie obyvateľov mesta.

ooo

Ženský spevácky zbor Vocals pri PKO v Prešove vznikol v roku 2010. Pôsobí v ňom 26 členiek pod vedením dirigentky Bronislavy Feckovej. Repertoár zboru je rôznorodý.

Zbor pravidelne usporadúva vianočné a výročné koncerty, koncertuje na Slovensku aj v Čechách. V roku 2016 si zbor vyspieval zlaté pásmo na 2. ročníku Celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke speváckych zborov v Košiciach, na Medzinárodnom festivale sakrálnej hudby Cantate Deo v poľskom Rzesowe 3. miesto a na festivale Viliama Figuša Bystrého v Banskej Bystrici zboru bolo udelené strieborné pásmo .V rokoch 2017 a 2018 bol zboru udelený titul Laureát súťaže v rámci regionálnej prehliadky zborov v Prešove.

Dirigentka Bronislava Fecková je absolventkou Pedagogickej fakulty v Nitre, odboru hudobná výchova a ruský jazyk a literatúra (1987 - 1992). Po ukončení štúdia pôsobila v Základnej umeleckej škole v Sabinove a v Košiciach, kde vyučovala hudobnú teóriu a hru na klavír. V r. 2003 úspešne absolvovala rigoróznu skúšku a získala titul PaedDr. Od r. 1994 vyučuje v Základnej škole v Ľuboticiach, kde podporuje a rozvíja talent hudobne nadaných detí.

Od r. 2010 diriguje Ženský spevácky zbor VOCALS v Prešove. Pravidelne sa zúčastňuje dirigentských kurzov, ktoré organizuje Národné osvetové centrum v Bratislave.

Foto: Bronislava Fecková, dirigentka zboru VOCALS


 
 
ÚvodÚvodná stránka