Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Rákociho paláci vystavia historický porcelánVytlačiť
 

Od štvrtka môžu návštevníci Krajského múzea v Prešove obdivovať historické porcelánové šálky a podšálky. Výstava je orientovaná predovšetkým na české porcelánky karlovarského regiónu. Vzácny porcelán pochádza zo súkromnej zbierky z východného Slovenska.

Loket 1833Najnovšia výstava Krajského múzea v Prešove pod názvom Šapo – šálka a podšálka v premenách času prezentuje viac ako tri desiatky porcelánových unikátov.

„Šapo je pomocný termín pomerne frekventovane používaný v slovenčine a češtine medzi odborníkmi a zberateľmi, vytvorený zo začiatočných slabík slov šálka a podšálka,“ vysvetľuje Mgr. Jozef Ridilla, kurátor výstavy a historik umenia Krajského múzea v Prešove.

Kolekcia šálok bola zbieraná s dôrazom na 1. polovicu 19. storočia a časovo ju možno ohraničiť rokmi 1790 - 1870. Práve v tomto období dosiahli podľa kurátora výstavy karlovarské porcelánky pozoruhodné úspechy vo výtvarnom stvárnení produktov.

„Divák tu môže sledovať premeny dizajnu od klasicizmu cez empír a biedermeier až k druhému rokoku, ktorým sa kvalitná ručná výroba stolového nápojového porcelánu v podstate končí,“ prezradil Ridilla.

Najstarším predmetom na výstave je viedenské mocca šapo z roku 1792 s klasicistickými rozvilinami a motívom urny. K najzaujímavejším kúskom patrí podľa Ridillu aj šapo Loket z roku 1834 s astrologickými symbolmi na vnútornej strane šálky, ktorá zrejme slúžila na veštenie z kávových usadenín. O tom, že aj taký obyčajný predmet akým je šálka môže skrývať tajomstvo, presvedčí podľa jeho slov návštevníka šapo, ktoré bolo vyrobené v porcelánke Březová.

„Vyrobené bolo okolo roku 1850, no miniatúrny dvojportrét na šálke zobrazuje ženské postavy podľa módy o štvrťstoročie staršej. Mohlo tak ísť o pripomienku dobových krások alebo členiek vysokej aristokracie,“ dodáva Ridilla.

Okrem zástupcov českého porcelánového priemyslu sa v zbierke nachádza niekoľko viedenských a meissenských prác, ako aj neznačkované kusy, ktoré však pochádzajú zo stredoeurópskeho teritória. Výstava sa uskutoční aj vďaka odbornej spolupráci s Mgr. Zuzanou Francovou z Múzea mesta Bratislavy. Sprístupnená bude vo štvrtok 7. februára v Rákociho paláci a potrvá do 16. júna.


 
 
ÚvodÚvodná stránka