Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Prešove sme privítali delegácie z partnerských miestVytlačiť
 

Dni mesta Prešov sú príležitosťou aj na stretnutie s priateľmi z partnerských miest. Po prvýkrát v histórii do Prešova zavítal primátor nemeckého Remscheidu. Okrem neho pozvanie prijali aj delegácie z poľského mesta Nowy Sacz a z maďarskej Nyíregyházy.

Už na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove nechýbali delegácie z maďarskej Nyíregyházy pod vedením viceprimátora Attilu Ulricha a nemeckého Remscheidu pod vedením primátora Burkharda Mast-Weis. Dnes sa k nim pripojila delegácia z poľského mesta Nowy Sacz pod vedením viceprimátora Jerzy Gwizdza.

V Prešove sme privítali delegácie z partnerských miest

Včera sa zahraničné delegácie zúčastnili na večernom programe Dni mesta Prešov a dnes predpoludním si prezreli historické centrum mesta a židovskú synagógu. Popoludní ich na radnici prijala primátorka Andrea Turčanová.

Už na úvod zaspomínali na minuloročné stretnutia, ktoré utkveli v pamäti kvôli príjemnej a humornej atmosfére. Tohtoročné prijatie sa nieslo rovnako v priateľskom duchu a komunikácii.  V Prešove sme privítali delegácie z partnerských miest

Primátorka vyjadrila radosť zo vzájomného stretnutia s delegáciami, pretože dobré nastavené vzťahy miest by mali udržiavať a pokračovať.

„Verím, že sa vám mesto i aktivity počas týchto dní páčili natoľko, že budete mať motiváciu a chuť sa sem opäť vrátiť. Zmysel partnerstva miest tkvie určite v tom, že udržiavajú kontakty, ale ide predovšetkým o vzťahy a vymieňanie si skúseností v podobe neustálej spolupráce, ktorý by mala nadobúdať stále nové významy v akejkoľvek oblasti. Či už ide o samosprávu, školstvo či kultúru,“ povedala primátorka.

Burkhard Mast – Weisz vyjadril poďakovanie a veľmi dobrý pocit z mesta Prešov a tiež ľútosť nad tým, že od návštevy primátorky Turčanovej v Remscheide pred tromi rokmi, si našiel čas až teraz. Prešov sa mu však natoľko páči a spolupráca je tak príjemná, že sa plánuje vrátiť.V Prešove sme privítali delegácie z partnerských miest

Za poľskú delegáciu sa prihovoril viceprimátor Jerzy Gwizdz. Ten poukázal predovšetkým na mentálnu, jazykovú i duchovnú blízkosť a podobnosť našich krajín a miest, ktorá je výborným základom vzájomnej spolupráce. Vyjadril dôležitosť pokračovania v týchto dobrých vzťahoch aj prepájaním vzťahov mladých ľudí našich miest v rôznych oblastiach.

Nyíregyháza, ktorú dnes na stretnutí zastupovala poslankyňa Eva Rudolf Halkone, patrí medzi partnerské mestá Prešova, kde je spolupráca nastavená veľmi dobre, intenzívne a aktívne. Je to doslova „živý vzťah“ a v tomto vzťahu by obe strany radi pokračovali. Pozitívom partnerstvaje aj podpis zmluvy o sV Prešove sme privítali delegácie z partnerských miestpolupráci medzi univerzitami oboch miest, ktorá sa uskutočnila v roku 2016. Poslankyňa z maďarského partnerského mesta vyjadrila aj veľmi pozitívny pocit z možnosti pozrieť si a inšpirovať sa Trojičným jarmokom, pretože je predsedníčkou kultúrnej a športovej komisie.

Delegácie sa zúčastnili aj tradičného otvorenia Trojičného jarmoku, užili si jeho atmosféru v centre mesta a ochutnali aj miestne špeciality.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka