Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Prešove sa stretli členky ŽivenyVytlačiť
 

V Prešove sa uskutočnilo už tretie stretnutie Živeny - prvého celonárodného spolku žien na Slovensku.

Prešovský odbor Živena bol založený 22. 6. 1921. Na základe podnetu predsedníčky tejto ženskej organizácie Magdy Vášáryovej a za podpory primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej sa v Prešove spolok Živena opäť obnovuje. Pretože, ako vraví predsedníčka združenia - Živena je spolok aj pre 21.storočie.

V Prešove sa stretli členky Živeny„Živena je neoddeliteľnou súčasťou tlaku: na legislatívu, ale aj zmenu atmosféry na Slovensku, čo sa týka životného štýlu; na dôležitosť celoživotného vzdelávania, na nediskriminovanie žien vo veku 50 plus, ktoré našu spoločnosť ekonomicky poškodzuje, na vykorenenie beztrestného násilia v rodinách, ale aj v inštitúciách. Členky a členovia Živeny budú skutočnými aktívnymi prispievateľmi k vytváraniu Slovenska ako príjemnej modernej krajiny, kde sa budú nielen seniori, ale aj mladá generácia cítiť dobre.“

Spolok v Prešove má nateraz 30 členiek, mnohé ženy mesta Prešov prejavili záujem byť jeho súčasťou a Živena je otvorená aj pre mnohé ďalšie a ďalších, ktorí by chceli byť prínosom pre toto mesto.

Živena je prvý celonárodný spolok žien na Slovensku. Ustanovujúce zhromaždenie bolo v Martine 4. augusta 1869. Svoj široký záber pôsobnosti nasmerovala predovšetkým na sociálnu a rodinnú sféru, vzdelávanie, osvetovú činnosť, vydavateľské a propagačné aktivity a spoluprácu s Maticou slovenskou, Červeným krížom a inými slovenskými spolkami.

Živena nie je prežitok a nie je to iba spolok pre ženy. Živenu kedysi vytvorili muži pre svoje ženy, aby posúvali kultúrny a sociálny život dopredu. Preto aj dnes sú v spolku vítaní všetci, ktorí majú záujem prispieť svojim dielom.

Martina Poláková


 
 
ÚvodÚvodná stránka