Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Prešove pribudne šesť a pol kilometra novej cyklistickej komunikácieVytlačiť
 

Cyklistická komunikácia  Cykloželeznička Prešov - Zlatá Baňa - I. etapa sa začína realizovať. Odovzdaním staveniska sa naplno rozbiehajú práce na tejto dopravnej komunikácii, ktorá spoji mesto Prešov s blízkou rekreačnou oblasťou.

„Záujem verejnosti o cyklodopravu je V Prešove pribudne šesť a pol kilometra novej cyklistickej komunikáciečoraz väčší a my reagujeme na tento vývoj budovaním ďalších cyklociest, nielen v samotnom intraviláne mesta Prešov, ale zlepšujeme cyklistom podmienky aj pri ich cestách za prácou a rekreáciou do okolia nášho mesta. Po dokončení tejto prvej etapy cyklistickej komunikácie Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa sa tak Prešovčanom i obyvateľom okolitých obcí otvoria možnosti bezpečného cestovania do práce na dvoch kolesách, ale aj objavovania krás týchto Slánskych vrchov, keďže sa dostanú až k rekreačnej oblasti Sigord,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová počas slávnostného odovzdania staveniska očakávanej cyklocesty, ktorá povedie koridorom bývalej lesnej, neskôr tzv. Pionierskej železnice.

V Prešove pribudne šesť a pol kilometra novej cyklistickej komunikácieVybudovaný úsek tejto cyklistickej  komunikácie bude mať asfaltový povrch, široký bude tri metre a s dĺžkou 6 a pol kilometra bude najdlhšou cyklocestou, ktorú prešovská samospráva v tomto volebnom období buduje. Súčasťou cyklotrasy budú aj odstavné plochy na bicykle so stojanmi na ich uloženie, s lavičkami i s odpadkovými košmi, lemovať ju budú aj informačné tabule.

V Prešove táto cyklocesta začne v mestskej časti Solivar V Prešove pribudne šesť a pol kilometra novej cyklistickej komunikácie(pri výjazde v smere na Dulovu Ves, oproti Družstvu AGROPLUS Prešov) a cyklistov nasmeruje cez Dulovu Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord. Cyklistom sa tak otvorí pohodlné a hlavne bezpečné cestovanie za objavovaním Slánskych vrchov, s nádhernými výhľadmi na náš kraj.

„Je to trinásť rokov, kedy sme so starostami Zlatej bane Dulovej Vsi a Kokošoviec začali presadzovať myšlienku oživenia bývalú Pioniersku železničku vo forme cyklotrasy. Som rada, že cykloželeznička bude žiť, keďže táto oblasť je obľúbeným miestom Prešovčanov, ale tiež preto, že občania okolitých obcí sa dostanú bezpečne do práce,“ vyslovila Apolónia Sejková, cyklonadšenkyňa, jedna z tých, ktorí myšlienku Cykloželezničky začali presadzovať medzi prvými.

Stavbu, ktorej realizácia je podľa zmluvy osemnásť mesiacov, vybuduje spoločnosť Swietelsky Slovakia, spol. s r.o., ktorá je víťazom verejnej súťaže. „Chcem investora ubezpečiť, že stavbu zrealizujeme podľa projektovej dokumentácie a v požadovanej kvalite, no zároveň ho chcem aj uistiť, že ak nenastanú nepredvídané okolnosti, stavbu ukončíme  ešte v jeseni tohto roku,“ potešil prítomných za dodávateľa riaditeľ oblasti východ Ing. Štefan Olejník

Celkové náklady budú v objeme 1 187 988 eur. Mesto Prešov túto stavbu realizuje aj vďaka podpore z európskych fondov.

ooo

V minulom roku bola prešovskej verejnosti daná do užívania cyklocesta na Bajkalskej ulici s celkovou dĺžkou 484 m. Celkové náklady na tento projekt dosiahli sumu 148 352,67 eur.  Jej dobudovaním cyklisti dostali možnosť súvislého presunu od mestskej haly až do Veľkého Šariša.

Sieť cyklociest v Prešove sa už čoskoro rozšíri aj o ďalšie úseky. Pripravená je už aj výstavba cyklociest na Masarykovej i Sekčovskej ulici – tu je už ukončený proces verejného obstarávania. V procese zazmluvnenia je už aj cyklocesta v úseku Mestská hala - Wilec hôrka, ktorou mesto Prešov dokončí realizáciu svojich úsekov medzinárodnej cyklocesty Eurovelo, prechádzajúcej jeho územím.

Procesom prípravy prechádza aj úsek vedúci bývalým mlynským náhonom na Kúpeľnej ulici. Jeho dobudovaním tak budú navzájom cyklocestami prepojené všetky prešovské sídliská.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka