Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Prešove počas týždňa mobility aj bezplatná dopravaVytlačiť
 

Do Európskeho týždňa mobilty 2017 sa zapája aj mesto Prešov! Od pondelka 18. septembra do piatku 22. septembra môžu prešovskí vodiči v I. pásme využívať mestskú hromadnú dopravu bezplatne. Stačí mať pri sebe vodičský preukaz.Prešov čaká týždeň mobility

Do práce, do školy, za športom či za zábavou sa dá cestovať  aj alternatívne  - namiesto osobných motorových vozidiel možno využiť vlastné nohy, prepravu bicyklom, alebo mestskú hromadnú dopravu, prípadne kombináciu týchto rôznych možností.

„Prešov bude mať po takmer dvadsiatich rokoch významný dokument – Stratégiu udržateľného rozvoja dopravy mesta, takzvaný masterplán. Vďaka nemu budeme môcť prostredníctvom fondov zlepšiť mestskú infraštruktúru, budovať ďalšie cyklochodníky, riešiť pešiu, železničnú i kombinovanú či statickú dopravu. Bude podkladom pre rozvoj hromadnej dopravy, pre modernizáciu existujúcich, i pre rozširovanie a budovanie nových trolejových vedení, modernizáciu depa, nákup trolejbusov či pre budovanie  buspruhov,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s cieľmi rozvoja dopravnej infraštruktúry a dodala: „Mestská hromadná doprava je alternatívou, ktorá odbremeňuje zaťažené dopravné komunikácie.“

S cieľom spoznať výhody hromadnej dopravy preto budú môcť vodiči v meste Prešov využívať mestskú hromadnú dopravu počas celého budúce pracovného týždňa bezplatne. „Ide o jednu z aktivít nášho mesta, ktorou chceme podporiť intenzívnejšie využívanie hromadnej dopravy,“ pripomenula Andrea Turčanová. 

Podmienkou bezplatnej dopravy vozidlami DPMP v I. pásme od 18. do 22. septembra 2017 je preukázanie sa vodičským preukazom, ktorý cestujúci musí mať počas prepravy pri sebe. 

ooo

V roku 2000 vznikol Deň bez áut ako európska iniciatíva. Je to príležitosť, pri ktorej môžu európske mestá ukázať, ako sa starajú o problémy životného prostredia. Jeden deň, 22. septembra, miestne orgány predstavili mestské centrá v novom svetle vďaka tomu, že obmedzili motorovú dopravu, podporili používanie udržateľných spôsobov dopravy a pozdvihli povedomie o vplyve výberu spôsobu dopravy na životné prostredie.

Po úspechu Dňa bez áut sa od roku 2002 každý rok oná Európsky týždeň mobility od 16. do 22. septembra. Hneď v prvom roku sa ho zúčastnilo viac ako 400 miestnych orgánov z 23 krajín.

Zdroj: eurotm2017.eurotm.sk


 
 
ÚvodÚvodná stránka