Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

V Krajskom múzeu v Prešove objavíte prešovské paláceVytlačiť
 

Centrum Prešova ukrýva množstvo historických skvostov. V jednom z nich sídli aj Krajské múzeum. Rákociho palác bol vo svojej dobe považovaný za najkrajší renesančný mestský palác v celom Hornom Uhorsku. Či to tak naozaj je sa návštevníci múzea dozvedia v stredu 25. júla.

V Krajskom múzeu v Prešove objavíte prešovské paláce„Čaj o piatej u Rákociho je cyklus podvečerných stretnutí vo výstavných priestoroch múzea, kde sa pri šálke čaju rozpráva o rôznych témach“ hovorí riaditeľka Krajského múzea v Prešove PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Mnohí ani netušia, okolo koľkých architektonických vzácností denne prechádzajú. Do Rákociho paláca na to príde upozorniť jedna z najlepších znalkýň histórie a architektúry Prešova PhDr. Darina Petranská.

„Pre  v poradí už 30. podujatie sme V Krajskom múzeu v Prešove objavíte prešovské palácezvolili tému blízku prostrediu samotného paláca, teda Paláce Prešova“ dodáva Kotorová.

Návštevníci môžu očakávať množstvo fundovaných informácií. Dr. Petranská dlhé obdobie pracovala na Pamiatkovom úrade a je tiež známa z početných podujatí známych pod názvom Objavovanie Prešova.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.


 
 
ÚvodÚvodná stránka