Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

To nečakali. Na Poráčovcov niekto myslel.Vytlačiť
 

Darčeky od primátorky Andrey Turčanovej a od zamestnancov Mestského úradu dnes prekvapili ťažko skúšanú Luciu Poráčovú. Vianoce tak budú pre jej rodinu omnoho krajšie.

Nečakaná návšteva dnes vyvolala v To nečakali. Na Poráčovcov niekto myslel.očiach Lucie Poráčovej (31) najprv prekvapenie a vzápätí veľkú radosť. „Ďakujeme,“ zmohla sa v prvej chvíli na jediné slovo, ktoré vyslovila s pokorou, ktorej ju naučili životné trápenia. Z izieb prenajatého bytu sa v tej chvíli vynorili zvedavé hlávky troch malých detí, ktoré táto silná žena vychováva sama. Jej manželstvo sa po ôsmich rokoch rozpadlo, pretože exmanžel svoju depresiu a smútok zaháňal pohárikmi.

Rozvod však trápenie neukončil – výživné na deti totiž od neho prichádzalo len občas, aj to len vo veľmi skromnom objeme.  Keď sa jej konečne podarilo vybaviť náhradné výživné a ukazovalo sa, že sa budú mať finančne o trochu lepšie, manžel v autobuse, cestou do Belgicka, náhle zomrel. „Pred pár dňami, na Mikuláša, tomu bol presne rok,“ spomína deň, ktorý znamenal, že prestali mať nárok na náhradné výživné a jej zostal len skromný materský príspevok.

„Keď som odrátala nájom, To nečakali. Na Poráčovcov niekto myslel.zostalo nám na živobytie štyridsať eur. Nebyť rodičov a dobrých ľudí, ktovie ako by sme dopadli,“ vyslovuje zamyslene. V očiach sa jej však objavuje iskra nádeje: „Po dlhých mesiacoch už deti dostávajú sirotské. Spolu s materským príspevkom tak máme zhruba 350 eur. Z toho však 280 dávame na nájom.“

„Najlepšie by bolo keby som mala prácu. S dvojročnou To nečakali. Na Poráčovcov niekto myslel.Tamarou som však zatiaľ na materskej, do škôlky totiž ešte nechodí,“ dopĺňa táto vyučená krajčírka, ktorá sa ešte stará o Adama (4) a Dávida (10).

Darčeky od primátorky Andrey Turčanovej a od zamestnancov Mestského úradu  preto prijala s veľkou vďakou. Malá Tamarka ich s Adamom okamžite uložila pod ozdobený vianočný stromček. Medzi deťmi hneď bolo vidieť radosť a očakávanie, čo bude v previazanom balíku. Odpoveď si však nechajú do Štedrého dňa.

Zvedavo nakukovali aspoň do naplnených tašiek i do škatúľ so základnými potravinami, ktoré majú pre nich obrovskú cenu a pomôžu im jednoduchšie prekonávať toto zložité obdobie. „Naozaj ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na tomto prekvapení. Určite budeme mať krajšie Vianoce,“ dodala Lucia Poráčová.


 
 
ÚvodÚvodná stránka