Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Strom ako symbol partnerskej spolupráceVytlačiť
 

Vo vstupnej hale radnice Vás privíta nadpis partnerského mesta Prešov, v parku nájdete aj strom, ktorý túto spoluprácu symbolizuje. Ide zároveň o najbezpečnejšie mesto Izraela. Uhádli ste, o ktoré mesto ide?

Družobné styky a partnerské mestá sú neoddeliteľnou súčasťou bilaterálnych vzťahov. Mesto Prešov, tretie najväčšie mesto Slovenska má takéto partnerské mesto aj v Izraeli. Rishon LeZion je štvrtým najväčším izraelským mestom, ktoré sa nachádza v blízkosti Tel Avivu. Mesto, ktoré nesie prívlastok ako jedno z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa miest Izraela a ktoré má približne 247 000 obyvateľov.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová sa zúčastnila osláv 136. výročia založenia Rishon LeZion, ako aj pripomenutia si 70. výročia založenia Štátu Izrael. Počas stretnutia s primátorom Rishon LeZion Dov Zurom prediskutovala možnosti praktickej spolupráce a projektov, ktoré myšlienku partnerských miest rozvíjajú.

Za inšpiráciu považuje prešovská primátorka práve oblasť bezpečnosti, keďže miestne call-centrum sumarizuje pohľady z viac ako 1 000 kamier, ktoré sú v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke. Aj to prispieva k tomu, že Rishon je najbezpečnejším mestom v Izraeli.

Súčasťou slávnostných dní v Rishon LeZion bol aj pietny akt kladenia vencov, kde pri Pamätníku obetiam holokaustu na znak piety a úcty bol odovzdaný aj veniec za mesto Prešov. Popri rokovaniach so zástupcami mesta bol navyše aj vysadený strom symbolizujúci partnerskú spoluprácu týchto našich miest. Strom druhu „pomelo“ je zasadený v Memorial parku.

***

Rishon Le Zion je prímorské mesto v blízkosti Tel Avivu a Jeruzalema. Hlavnými priemyselnými odvetviami sú stavebníctvo, produkcia vín a služby. V meste bola zriadená prvá hebrejská škola "Beit Sefer Haviv". Medzi turistické atrakcie mesta patrí the Camel Winery Museum, zábavný park Superland a koncertná hala Heichal HaTarbut. V meste sa každoročne organizuje Vínny festival, známy je aj v oblasti školstva, najmä čo sa školy College of Management týka.

Strom v Memorial parku v Rishon LeZion

 

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka