Stovky superhrdinov vyšli do ulíc, dobrovoľníci opäť pomáhaliVytlačiť
 

Dni aktívneho dobrovoľníctva 2018, podujatie zamerané na propagáciu dobrovoľníctva  a dobrovoľníckych organizácií, pripravilo v Prešovskom kraji Prešovské dobrovoľnícke centrum (www.dobrovolnictvopo.sk) už po 11-ty raz. Tento rok sa niesol v duchu hľadania superhrdinov, ktorých výnimočnou schopnosťou je ochota venovať svoj čas v prospech iných. Záštitu podujatiu udelila primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová.Stovky superhrdinov vyšli do ulíc, dobrovoľníci opäť pomáhali

V dňoch 17.9. – 29.9.2018 pripravilo 30 organizácií v Prešovskom kraji viac ako 40 dobrovoľníckych ponúk rôzneho typu, do ktorých sa mohol zapojiť ktokoľvek s chuťou vyskúšať si dobrovoľníctvo či spoznať prácu niektorej zo zapojených organizácií.  „Počas 2 týždňov sa skrášľovali záhrady, upratovali interiéry, natierali ploty. Dobrovoľníci pomáhali aj pri voľnočasových aktivitách pre deti, výstavných trhoch, pri čistení a obnove hradu, výrobe terapeutických pomôcok, sprevádzaní klientov zariadenia sociálnych služieb a ďalších aktivitách,“ spresnila Dominika Hradiská, koordinátorka podujatia.

Stovky superhrdinov vyšli do ulíc, dobrovoľníci opäť pomáhaliPonuka bola pestrá a na výzvu: „Buď hrdina. Staň sa dobrovoľníkom.“ zareagovalo 1157 dobrovoľníkov, ktorí spolu odpracovali viac ako 4700 hodín, čo pri použití hodnoty aktuálnej minimálnej hodinovej mzdy znamená, že títo ľudia venovali spoločnosti prácu v hodnote takmer 13 000€.

Aktivity boli príležitosťou pre dobrovoľnícke organizácie prezentovať sa a získať nových dobrovoľníkov, ľuďom zas ponúkli možnosť nezáväzne vyskúšať angažovanie sa v nových oblastiach, získať kontakty a možno aj miesto pre uplatnenie svojich zručností. „V Prešove, Sabinove, Bardejove, Svidníku, Humennom, Starej Ľubovni, ale aj na ďalších miestach sme poskytli dôkaz, že dobra je na svete stále dosť,“ dodala Hradiská.

Podujatie je súčasťou národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, do ktorého sa v tomto ročníku zapojilo 6129 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, čo je doposiaľ najvyšší počet, odkedy sa podujatie plné dobrých skutkov na Slovensku organizuje.

Kampaň dotáciou podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v rámci aktivity Programy pre mládež 2014-2020, ktorý administruje  Iuventa - Slovenský inštitút mládeže .

Ďalšie informácie o Dňoch aktívneho dobrovoľníctva v Prešovskom kraji poskytne organizátor podujatia – Prešovské dobrovoľnícke centrum (www.dobrovolnictvopo.sk).

Mgr. Dominika Hradiská -  predsedníčka PDC, o.z.