Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Stovky stromov pre PrešovVytlačiť
 

V Prešove pribúdajú stovky stromov. Okrem náhradnej výsadby za vyrúbané stromy sa sadia aj nové stromy. Zelenšie budú aj vybudované parkoviská.

Mestu Prešov zvyšuje podiel zelene na svojom Stovky stromov pre Prešovúzemí. Tí, ktorým záleží na životnom prostredí, si tak určite všimli, že vo všetkých jeho častiach pribúdajú nové stromy.

Vyše tristo stromov a krov, ktoré aktuálne vysádzajú v Prešove, je náhradnou výsadbou za tie, ktoré ustúpili výstavbe, resp. rástli na nevhodných miestach. Sadia sa na všetkých prešovských sídliskách, na parcelách určených výrubovými rozhodnutiami, najviac na sídlisku Sekčov.  Ide hlavne o listnaté stromy (lipy malolisté, jasene mannové, duby letné a červené, javory mliečne a horské, či čerešne pílkaté), ale verejné priestory skrášli tiež jedľa biela a pribudnú aj kry.

Nové stromy sa sadili už aj v predchádzajúcich mesiacoch, kedy na území mesta pribudlo 157 nových listnatých stromov. Úplne novou bola výsadba obojstrannej aleje na ulici Mudroňova, ktorú skrášľujú sakury. Nové stromy pribudli  tiež vo vnútrobloku na ulici Armádneho generála Svobodu - sakury a slivky višňoplodé. Slivky višňoplodé sa vysádzali aj na ulici Pavla Horova.

Stovky stromov pre PrešovDosádzali sa aj stromy v už vysadených alejach. Išlo hlavne o jedince, ktoré z výsadby vypadli v dôsledku vandalizmu, dopravných nehôd či poškodení vzniknutých pri venčení psov. Na Kollárovej ulici tak pribudli javory mliečne, na Solivarskej pagaštany pleťové, na ulici 19. januára jasene štíhle, na Moyzesovej jasene mannové, na Björnsonovej hraby obyčajné. Na Vihorlatskej ulici sa dosádzali platany javorolisté,  na Gorkého slivky višňoplodé  a na Fučíkovej lipy malolisté. Vo všetkých prípadoch ide o menšie druhy a kultivary vhodné do uličných stromoradí. 

Nahrádzali sa tiež dreviny v Južnom parku, ktoré boli vysadené ako náhrada za dreviny zničené smršťou v roku 2017, ale uhynuli v dôsledku extrémne suchého a teplého počasia v lete 2018. Ide najmä o hloh obyčajný v severozápadnej časti parku a o niekoľko krov. Tieto dreviny boli vysadené v rámci reklamácie, ktorú si mesto uplatnilo.

Desiatky nových či náhradných stromov v tomto Vandalmi zlomený stromroku pribudli aj v okolí novobudovaných parkovísk.

Žiaľ, stihli zaúradovať už aj vandali. Tí na ulici Laca Novomestského totiž krátko po vysadení stihli dolámať sakuru a na Solivarskej ulici pagaštan. Apelujeme teda na Prešovčanov, aby si podobné vyčíňanie všímali, prípadne ho hneď nahlásili aj mestským policajtom.


 
 
ÚvodÚvodná stránka