Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Rusíni oslavovali v PrešoveVytlačiť
 

Rusíni na Slovensku oslávili svoj deň. Pripomenuli si prvú republiku – štát Čechov, Slovákov a Rusínov.

Tohtoročné oslavy Dňa Rusínov Slovenska odštartovali verejnou nahrávkou v priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea Rusínskej kultúry v Prešove.

Rusíni vo svojom múzeu čítali literárne diela rusínskych autorov, nechýbali besedy, ktoré boli tematicky zamerané na uchovávanie rusínskej kultúry identity. Hlavný program osláv Dňa Rusínov Slovenska bol počas víkendu naplnený diskusiami, premietaním filmov aj galakoncertom.

V rámci podujatia sa uskutočnil už 19. ročník celoslovenskej súťaže Duchnovičov Prešov v Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Ide o súťaž v prednese rusínskej poézie, prózy, duchovného prednesu, ľudového rozprávačstva, vlastnej tvorby a malých scénických foriem. Súťažili všetky vekové kategórie.

Tento rok sa oslavy Dňa Rusínov Slovenska zakončia dnes, 12. júna, koncertom s názvom „Rusíni a Zem spieva“, v rámci ktorého sa predstavia rusínske súbory a sólisti z populárnej televíznej šou RTVS. Tento koncert, na ktorý bude voľný vstup, sa začne o šiestej večer v priestoroch Veľkého štúdia Slovenského rozhlasu v Košiciach. Svoj záujem o účasť je z dôvodu kapacity štúdia potrebné ohlásiť v štúdiu rozhlasu v Košiciach.

 

Peter Medviď, Rusínska obroda na Slovensku


 
 
ÚvodÚvodná stránka