Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Regióny sú kľúčovéVytlačiť
 

Komisia NAT, ktorá funguje v rámci Výboru regiónov sa aktuálne zaoberá otázkami zdravia v mestách, problematikou prírodných zdrojov a predchádzaniu živelných katastrof. Európske štruktúry označili miestne a regionálne orgány ako hlavných partnerov pri príprave európskej legislatívy pre tieto oblasti.

Februárová schôdza komisie NAT, ktorej sa zúčastnila aj primátorka Prešova Andrea Turčanová,  sa zaoberala problematikou zdravia v mestách. Verené zdravie je totiž kľúčovou prioritou komisie, ktorá kladie dôraz na miestne a regionálne orgány. Cieľom je o.i. podporovať správne stravovanie a pôsobiť tak preventívne proti obezite či ďalším civilizačným chorobám.

Mesto Prešov v tejto súvislosti dosahuje výsledky vysokej úrovne, keďže dlhodobo a aktívne venuje veľkú pozornosť zdravej výžive a zdravému životnému štýlu, a má za sebou v tejto oblasti aj viaceré výsledky a prvenstvá. Či už sú to úspechy zamestnancov školského stravovania v rôznych súťažiach, kde väčšinou konkurencii nedávajú šancu, alebo prvenstvo v SR v zavádzaní moderných stravovacích foriem,  ako je zavedenie šalátových pultov pre žiakov v základných, ale aj materských školách. Prešov sa pýši aj slovenským prvenstvom v zavedení unikátneho automatu  na zeleninu a ovocie v jednej zo základných škôl, čo sa zatiaľ nikde na Slovensku nepodarilo. Za tieto úspechy si mesto Prešov prevzalo vlani na konferencii pri  príležitosti 70. výročia prvej zmienky  o školskom stravovaní v Prahe najvyššie ocenenie v SR.  

Súčasťou programu zasadnutia bola aj príprava akčného plánu pre Sendaiský rámec znižovania rizík katastrof na roky 2015 až 2030. Miestne a regionálne orgány sú pre inštitúcie únie hlavnými partnermi v úsilí obmedziť riziko prírodných katastrof. Na rokovaní sa vyslovila aj podpora návrhu financovania opatrení v reakcii na veľké alebo regionálne prírodné katastrofy v rámci investičných priorít únie.

Výbor regiónov, v ktorom sú menovaní regionálni a miestni zástupcovia, sa v tomto výbore podieľajú pri vypracúvaní právnych predpisov EÚ, ktoré majú vplyv na regióny a mestá. Do procesu prijímania právnych predpisov EÚ môžu zasiahnuť vo viacerých štádiách, či už pri príprave legislatívneho návrhu EK, až po úroveň Európskeho parlamentu a Rady, kedy sa nový právny predpis implementuje „do života“. 

Regióny sú kľúčové, zasadnutie komisie NAT pri Výbore regiónov

Regióny sú kľúčové, zasadnutie komisie NAT pri Výbore regiónov


 
 
ÚvodÚvodná stránka