Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešovské Fašiangovanie 2017 Vytlačiť
 

Nezvyčajné masky, folklórne zvyky, ľudová zábava a tiež fašiangová zabíjačka – také bude prešovské „Fašiangovanie 2017“. Fašiangy vyvrcholia tradične v utorok pred Popolcovou stredou, teda 28. februára.

Jedno z najobľúbenejších, no zároveň i nPrešovské Fašiangovanie 2017ajzábavnejších prešovských podujatí FAŠIANGOVANIE sa uskutoční 28. februára so začiatkom o 11:00 h na pešej zóne. Prešovčania si počas tohto veselého popoludnia pripomenú staré zvyky, spojené s netradičnými vinšovačkami a maskami, folklórom, unikátnymi kostýmami, či s pochabosťou maškár.

Fašiangy sú spojené aj s dobrým jedlom. K tým tradičným šišky, fánky, pampúchy, rôzne záviny, či zabíjačkové špeciality.  Práve tradičná šarišská zabíjačka, spojená s ochutnávkou zabíjačkových špecialít, bude aj súčasťou prešovského Fašiangovania.

Na čo sa môžu Prešovčania tešiť?

11.00 h

- Šarišská zabíjačka spojená s ochutnávkou zabíjačkových špecialít  a folklórnymi melódiami

15.00 h

- Fašiangový sprievod v maskách od Kolégia

- Vinšovačky folklórnych súborov a skupín primátorke mesta

- Fašiangový program na pódiu 

- Domáce fašiangové dobroty

- Stánky s občerstvením a výzdoba pešej zóny fašiangovými maskami

xxx

Fašiangy – obdobie, ktoré začína v čase vrcholu zimy, na Troch kráľov a trvá do polnoci pred Popolcovou stredou. Tvoria pritom pomyselný prechod medzi Vianocami a Veľkonočnými sviatkami. I keď v každej časti Slovenska sú zaužívané iné zvyky a tradície, v jednom sú rovnaké – nesmie počas nich chýbať dobrá zábava a výborné jedlo. Sú teda spojené s veselosťou, zábavou, zvykmi a ľudovými tradíciami, ku ktorým patria aj masky a maškarné sprievody v uliciach.  Najveselšie sú posledné dni tohto obdobia, spojené s karnevalmi či s hodovaním.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka