Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešovská univerzita obnovuje už aj Starý internátVytlačiť
 

Po úspešnom ukončení prvej etapy rekonštrukcie Študentského domova Prešovskej univerzity v Prešove (tzv. nový internát) univerzita v súčasnosti finalizuje rekonštrukčné práce na prvých izbách na tzv. starom internáte.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) patrí k prvým univerzitám na Slovensku, ktoré v pomerne krátkom čase dokázali spustiť rekonštrukciu študentských domovov s využitím vládnej dotácie.

Prešovská univerzita obnovuje už aj "Starý internát"„Som rád, že sme spustili dlho očakávanú rekonštrukciu internátov z peňazí, ktoré prisľúbila vláda SR. Osobne som sa zúčastnil stretnutia s predsedom vlády SR dvakrát. Teším sa, že sa nám potrebné náležitosti podarilo zadministrovať v pomerne krátkej dobe a začali sme s rekonštrukčnými prácami začiatkom minuloročných letných prázdnin,“ priblížil rektor PU Peter Kónya.

Vláda SR uvoľnila v prvej etape na rekonštrukciu vysokoškolských internátov 20 mil. eur. Z tejto sumy išlo pre Prešovskú univerzitu celkovo viac ako 2,3 mil. eur.

Prešovská univerzita obnovuje už aj "Starý internát"„V prvej etape sme obnovili osem poschodí bloku A, celkovo 128 izieb a 8 kuchyniek. Rekonštrukcia bola zameraná na obnovu sociálnych zariadení, inžinierskych sietí a celkové skvalitnenie bývania,“ uviedol prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU, Peter Adamišin.

Previedla sa kompletná výmena zriaďovacích predmetov v kúpeľniach a toaletách. Zároveň bola realizovaná kompletná rekonštrukcia elektroinštalácie v sociálnych zariadeniach, izbách, ako aj na chodbách, v kuchynke a študovni. Izby a sociálne zariadenia boli nanovo vymaľované, vymenili sa podlahy, ale tiež vstupné dvere za protipožiarne, čím sa zvýšila požiarna bezpečnosť.

Prešovská univerzita obnovuje už aj "Starý internát"Zvyšná časť finančných prostriedkov v rámci prvej etapy bola určená na rekonštrukciu Študentského domova na Ul. 17 novembra 13, tzv. starý internát. V súčasnosti sa finalizuje obnova dvanástich izieb pričom sa „rekonštruuje interiérové vybavenie, menia sa podlahy, sociálne zariadenia,  elektroinštalácia, realizuje sa maľovanie izieb a výmena podláh v spoločných priestoroch,“ doplnil prorektor Peter Adamišin.

V časti internátu, kde ešte neboli sociálne zariadenia na bunkách, dôjde s využitím zvyšných finančných prostriedkov k vytvoreniu takýchto zariadení, čím všetky bunky na internáte dostanú vlastné sociálne zariadenia. Z bývalých spoločných sociálnych zariadení, ktoré už nebudú mať opodstatnenie,  po rekonštrukcii vzniknú študovne a nové izby, čím sa mierne navýši aj ubytovacia kapacita internátu. 

Okrem toho sa zo zdrojov štrukturálnych fondov na tzv. starom internáte realizujú opatrenia zamerané na zníženie energetickej náročnosti: menia sa okná, interiérové osvetlenie, zatepľuje sa budova a realizuje sa sanácia balkónov.

Anna Polačková

hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove


 
 
ÚvodÚvodná stránka