Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešovská radnica bude modráVytlačiť
 

Mesto Prešov podporí 2. apríla Svetový deň povedomia o autizme. Priečelie historickej budovy radnice na Hlavnej ulici sa preto zahalí do modrej farby. Podporu autistom môže vyjadriť každý. 

Mesto Prešov, ako Prešovská radnica bude modrácentrum vzdelávacích a výchovných inštitúcií pre autistov, nasvietením budovy radnice na modro vyjadruje spolupatričnosť a podporu autistom a ich rodinám. Zároveň sa tým zapája do celosvetovej kampane Rozsvieť modrú pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme, ktorý je každoročne 2. apríla. Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť o autizme a tiež snaha začleniť týchto ľudí medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život. Podporu môžu ľudia autistom a ich blízkym vyjadriť aj tak, že si oblečú niečo modré.

V Prešove na Vodárenskej ulici pôsobí špecializovaná Súkromná základná škola s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom, ktorá si v tomto školskom roku pripomína desiate výročie svojej činnosti.

 Zároveň je tam aj Francesco - regionálne autistické centrum, ktoré vzniklo v roku 2008  a už šiesty rok tam pôsobí aj Krajské autistické centrum. Súčasťou školy je aj školský klub a Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.

Tieto zariadenia zabezpečujú pomoc pre vyše tristo klientov z celého východného Slovenska.

ooo

Symbolom autizmu je modrá farba - farba komunikácie. Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Autizmom trpí viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady.

Druhý apríl bol rezolúciou Organizácie Spojených Národov prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizmea snaha začleniť ich medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa jednotlivci s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.


 
 
ÚvodÚvodná stránka