Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešov v purpurovomVytlačiť
 

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa metropola Šariša zahalí do purpurovej farby. Prešov tým vyjadrí spolupatričnosť a podporu rodín s týmito malými bojovníkmi, purpurová farba bude patriť dominantám - Vodárenskej veži a historickej budove radnice.

Sedemnásty november má viacero prívlastkov, okrem iného je aj dňom svetovým. Tento deň je totiž vSvetový deň predčasne narodených detí, Prešov 2017yhlásený za Svetový deň predčasne narodených detí, ktoré symbolizuje aj purpurová farba. Do nej bude symbolicky zahalený aj Prešov purpurovým nasvietením Vodárenskej veže a historickej budovy radnice (16. a 17. 11. 2017).

Okrem toho sa dňa 17. novembra od 14:00 h uskutoční výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí v Centre voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove a o 16:00 h uskutoční sv. omša v Kostole Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove. Veľký ohlas mal aj tohtočorný koncert, nad ktorým záštitu prevzala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Svetový deň predčasne narodených detí, Prešov 2017

***

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 10. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených detí a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.

Starostlivosť o predčasne narodené deti je náročná. Rodiny s predčasniatkami preto potrebujú pomoc a podporu. Občianske združenie malíček už šesť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ako ďalej vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň vrchná sestra na oddelení s predčasne narodenými deťmi: „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.”  Malíček zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa v súčasnosti zameriava na tvorbu Štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. Bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 slávime Svetový deň aj v Slovenskej republike. Malíček, ako člen medzinárodnej organizácie EFCNI je organizátorom osláv pre SR.

Občianske združenie malíček už 6. rok organizuje v rámci Slovenska rôzne kultúrne a spoločenské aktivity. „Našou „srdcovkou“ spojenou s týmto významným dňom je benefičný večer s odovzdávaním cien Purpurové srdce“, vysvetľuje Ľubica Kaiserová. Malíček v tento benefičný večer oceňuje osobnosti, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde. Tento rok pripadne tento výnimočný večer na 14. november 2017 o 17.00 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Záštitu nad tohtoročným Svetovým dňom  prevzal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Po celom Slovensku sa ale pri príležitosti svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria purpurovou farbou viaceré významné budovy.

Medzi ďalšie aktivity, ktorými sa občianske združenie Malíček rozhodlo na Slovensku podporiť svetový deň predčasne narodených detí a na ktoré je aj široká verejnosť srdečne vítaná sú:

13.11. o  16:00 – beseda rodičov predčasne narodených detí, Monsters Café and Bar v Bratislave
17.11. o 18:00  – sv. omša, Kostol Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove

17.11. o 14.00 – výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí, Centrum voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove

13.11. – 19.11. – osveta na školách (prednášky, diskusie, stretnutia)

Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne, vyvrcholením bude 16.11. návšteva pracoviska JIS  vo Fakultnej nemocnici Trenčín

Stredná zdravotnícka škola v Košiciach

Evanjelické gymnázium V Prešove

Gymnázium Konštantinova v Prešove

23.11. o 19.00 – pomáhajúci Pub kvíz, ktorý organizuje europoslankyňa Jana Žitňanská, Kalab na Zámockej 5 v Bratislave

Svetový deň predčasne narodených detí, Prešov 2017


 
 
ÚvodÚvodná stránka