Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešov si zamilovali AmeričaniaVytlačiť
 

Dvadsaťštyričlenná delegácia na čele so slovenským honorárnym konzulom v Spojených štátoch Amerických, Josephom T. Senkom navštívili Prešov. Zo šarišskej metropoly boli očarení, ich plánom je vrátiť sa tu aj s rodinami.

Po stopách histórie i súčasný obraz Prešova spoznávala delegácia z USA, ktorá do Prešova zavítala pod vedením slovenského honorárneho konzula Josepha T. Senka. Ten je svojou náklonnosťou k našej krajine známy, manželka Albina sa narodila na Slovensku. Svoj vrúcny vzťah šíri „za veľkou mlákou“ aj k Prešovu, ktorého partnerským mestom je Pittsburgh. Honorárny konzul s delegáciou navštívili Prešov na pozvanie primátorky Andrey Turčanovej, s ktorou otvorili viacero tém spolupráce práve tam.

Som nadšená z Prešova. Chytil ma za srdce, zamilovala som sa do vášho mesta,“ povedala s nadšením členka delegácie, ktorú zaujalo najmä prešovské historické jadro „dýchajúce osobitou atmosférou“. Američania do Prešova prišli z rôznych kútov, zastúpenie mali až z ôsmich štátov.

Odhodlanie dať sa na ďalekú cestu sa líšilo, kým časť delegácie bola očarená z rozprávania známych, iní sa sem vrátili, aby si priblížili krásy, ktoré spoznali skôr. Boli aj takí, ktorí sa odhodlali navštíviť rodisko ich predkov. „Moja stará mama sa narodila v neďalekej obci,“ povedala členka delegácie, ktorá sa zájazdu zúčastnila so svojou mamou. Na svoje slovenské korene sú dodnes hrdé. Rovnako tak aj manželský pár, z ktorého manžel je treťou generáciou po rodených Slovákoch.

Viceprimátor Štefan Kužma sa lúčil so slovami „do skorého videnia“, keďže viacerí sa sem plánujú vrátiť aj so svojimi rodinami.

Prešov si zamilovali Američania


 
 
ÚvodÚvodná stránka