Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Prešov čaká najväčší investičný rokVytlačiť
 

Navrhovaná výška investícií v Prešove na budúci kalendárny rok je takmer 14 mil. eur, čo je najviac v jeho doterajšej histórii. Plán investícií zahŕňa požiadavky jednotlivých mestských častí, ich obyvateľov i odborných útvarov úradu. 

Prešov sa nám darí rozvíjať,“ povedala primátorka Andrea Turčanová, ktorá označila rok 2018 investičných rokom. „Pred tromi rokmi sme si laťku nastavili vysoko, teším sa však, že naše vízie sa nám darí napĺňať. Svedčí o tom stúpajúci počet projektov i objem financií, ktoré sú investíciou do zlepšenia života Prešovčanov,“ doplnila A. Turčanová.

Investičný materiál je rozdelený do dvoch častí. Prvá zahŕňa projekty podporené financiami z Európskej únie, druhú tvoria stavby financované z vlastných zdrojov. Celková výška projektov financovaných s pomocou finančných príspevkov by mala byť v budúcom roku 6,7 mil. eur, vlastné projekty dosahujú sumu 7,3 mil. eur.

Plán budúcoročných investícií zahŕňa ďalšie budovanie cyklotrás, rekonštrukciu ZŠ a MŠ, telocviční, predstaničného priestoru na Masarykovej ulici i prestupného uzla na Levočskej ulici a pod. Pokračovať sa bude aj pri budovaní parkovísk, detských ihrísk, úprave vnútroblokov na sídliskách, rekonštrukciách nákupných stredísk Družba, Opál či Centrál. Rekonštrukcie by sa tiež mali dočkať križovatky ul. Arm. gen. Svobodu – Exnárová, vjazd k ZOC Max, financie sa však plánujú aj pre účel útulku i rekonštrukcie Čierneho orla.

V roku 2015 a 2016 boli primátorkou podpísané zmluvy vo výške 6,3 mil. eur na 94 investičných akcií, v tomto roku bolo investovaných 4,9 mil. eur do realizácie 153 projektov.

***

Okrem investícií sa Prešov posúva aj v prípade nájomných bytov, na najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove bude predložený návrh na kúpu 68 nájomných bytov v bývalom stomatologickom areáli. V prípade 66 nájomných bytov na Bajkalskej ulici sa začalo stavebné konanie.

Investuje sa však aj do rekonštrukcie ciest a chodníkov, v roku 2015 to bolo 2,5 mil. eur, v roku 2016 boli primátorkou podpísané zmluvy v objeme 2,8 mil. eur a 2017 bola suma 3,1 mil. eur. Podarilo sa upraviť viac ako 100 úsekov mestských komunikácií, nového povrchu sa dočkali aj také ulice ako Budovateľská, Jilemnického, Švábska či Strojnícka.  

MŠ Čapajevova bude rekonštruovaná v 2018


 
 
ÚvodÚvodná stránka