Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Policajný elektromobil šetrí životné prostredieVytlačiť
 

Prešovčania vidia svojich mestských policajtov aj v elektromobile. Tí si takéto vozidlo pochvaľujú.

Prešovských mestských policajtov možno Policajný elektromobil šetrí životné prostredieuž niekoľko dní vidať v uliciach mesta v modrom vozidle, ktoré nedymí a nevydáva žiaden zvuk. Dôvodom tichej jazdy je jeho elektrický pohon.

„Elektromobil máme zapožičaný na testovanie. V mestskej premávke sa osvedčil, vieme si predstaviť, že by sme ho využívali aj natrvalo,“ vysvetlil náčelník mestskej polície Ján Andrejko. Dodal pritom, že vozidlo Prešov získal vďaka aktivite Združenia náčelníkov obecných a mestských polícii SR. „Neskôr ho postupne budú testovať mestskí policajti aj v ďalších mestách a obciach v rámci združenia,“ dodal.

Podľa Jána Andrejka toto nie je jediné auto, ktoré si prešovskí mestskí policajti vyskúšajú. „Máme už dohodnutý podobný test aj s inou spoločnosťou. Budeme vedieť lepšie porovnávať, v prípade, že sa mesto rozhodne ísť do takejto investície.“

Mesto Prešov si elektromobil vyskúšalo Policajný elektromobil šetrí životné prostredieaj v minulosti, keď ho malo zapožičané od VSE. „Uvažujeme o zakúpení elektromobilov ako služobných vozidiel mestského úradu. Je to jedno z opatrení, ktorými sa zapájame do aktivít Dohovoru primátorov a starostov, kde sme signatármi,“ pripomenula primátorka Andrea Turčanová, ktorá je ambasádorkou tohto projektu. Dohovor primátorov a starostov je celospoločenské európske hnutie združujúce orgány miestnej a regionálnej samosprávy, ktoré sa dobrovoľne zaviazali zvýšiť na svojom území energetickú účinnosť a využitie obnoviteľných zdrojov energie a zároveň znížiť emisie CO2 na svojom území.

O tom, že mesto Prešov aktívne rieši problematiku ochrany životného prostredia svedčí aj   európske ocenenie GPP Award 2016 za projekt Modernizácia verejného osvetlenia LED technológiou . Po prvom mieste v rámci Slovenska získalo mesto za tento projekt čestné uznanie za 4. miesto zo 42 zúčastnených projektov v rámci krajín Európskej únie. Ocenenie bolo udelené za prínos projektu k ochrane životného prostredia znižovaním emisií CO2. Ročne  sa vďaka energeticky úspornejšej sústave svietidiel vyprodukuje o 64,39 ton CO2 menej a usporí sa 67% energie oproti pôvodnej spotrebe.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka