Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Pocity film 2018 - Týždeň kvalitného filmu v PrešoveVytlačiť
 

V Prešove sa v utorok začína filmový festival Pocity Film 2018. Tradične tak ponúkne možnosť stráviť začiatok jesene pri kvalitnom výbere filmov.

Festival sa uskutoční pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej a potrvá celý týždeň. Premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy ocenené na mnohých prestížnych festivaloch.

Pocity film 2018 - Týždeň kvalitného filmu v PrešoveOrganizátori každoročne kladú dôraz na kvalitnú kinematografiu, ktorá napriek svojim umeleckým hodnotám nestráca na diváckej atraktívnosti. Práve do tejto kategórie patria snímky tvoriace súčasnú špičku svetovej kinematografie, či už z pohľadu hereckého obsadenia, spracovania témy alebo originálnej réžie.

Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma rolu umelca v dnešnej spoločnosti. Tieto „nové manifesty“ sa potom prostredníctvom držiteľky Oscara Cate Blanchett premieňajú v modernú výzvu k akcii. Výnimočnosťou tohto filmu je, že herečka sa tu prevteľuje do trinástich rôznych postáv.

Do kategórie výnimočných filmov určite patrí najnovšia snímka Climax od režiséra Gaspara Noého, ktorú na festivale uvedú v slovenskej predpremiére. Kritici sa takmer jednoznačne zhodujú, že Climax je Noého divácky „najprístupnejší“ film, za ktorý si z festivalu v Cannes 2018 odniesol cenu v sekcii Quinzaine des réalisateurs.

Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme Tiesňové volanie experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. Vynikajúci thriller, ktorý vám hodinu a pol nedá dýchať, aj napriek tomu, že  sa takmer celý čas odohráva v jednej miestnosti.

To najlepšie zo svetového krátkeho filmu prinesie výber ďalšieho festivalového hosťa Daniela Vadockého, ktorý je zostavovateľom sekcie krátkych filmov na Art Film Feste Košice. Pre festival pripravil výber piatich filmov rôznych žánrov a z rôznych kútov sveta.

Krátke filmy pre deti zastúpi výber zo slovenského Medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča, ktorý si najmladší diváci budú môcť pozrieť v Centre nezávislej kultúry Wave.

Poľská kinematografia a ich národná nominácia na Oscara

Tento rok si okrem bulharského filmu posvieti festival aj na poľskú kinematografiu. Najväčším lákadlom je najnovší film Pawla Pawlikowského a jeho čiernobiela Studená vojna. Pred pár týždňami si tento film odniesol cenu Zlaté levy z filmového festivalu v Gdyni a je zároveň národným nominantom na Oscara za najlepší zahraničný film. Nádherný príbeh lásky, s úžasnou hudbou, hereckými výkonmi a dokonalou kompozíciou obrazov patrí určite k tým, ktoré musíte vidieť.

Poľskej kinematografii budú patriť ešte ďalšie tri filmy. V kritikmi ospevovanej snímke Tichá noc sledujeme príbeh Adama, mladého ekonomického migranta, ktorého priateľka otehotnie a on sa rozhodne zmeniť svoj život naruby a založiť si v zahraničí firmu.

Životopisný film Papusza predstavuje neľahký život Bronisłavy Wajsovej, najznámejšej rómskej poetky na svete, na pozadí historických udalosti 20. storočia.

Sekciu poľských filmov uzatvorí snímka Spravodlivý. Sleduje príbeh šesťročnej siroty Hany, ktorú prijal do rodiny mladý poľský pár. „Neobyčajný príbeh obyčajného hrdinstva“, ako znie podtitul filmu, je zároveň príbehom viery a hľadania vnútorného pokoja.

Kompletný porgram festivalu nájdete na stránke: pocityfilm.sk

Nina Šilanová


 
 
ÚvodÚvodná stránka