Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Oživená história soli v PrešoveVytlačiť
 

Národná kultúrna pamiatka Sklad soli v prešovskom Solivare patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. v jeho areáli sa 8. septembra uskutoční prvý ročník podujatia Deň soli.

Unikátny komplex technických objektov na čerpanie soľanky a varenie soli zo 17. storočia je ojedinelý svojho druhu nielen na území Slovenska. Soľ sa uskladňovala v jednotlivých soľných komorách skladu, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším (neskorobarokovým) objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Okrem zrekonštruovaného Skladu soli sú v Solivare aj ďalšie technické objekty: Šachta Leopold, Gápeľ, Četerne, Mashinhaus, Varňa a Klopačka.

Oživená história soli v PrešoveObjekt Sklad soli v Solivare dvakrát vyhorel. Po prvom požiari v roku 1819 bola zrekonštruovaná strecha, pristavené druhé poschodie a veža s hodinami. Pri druhom požiari 18. mája 1986 zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu, plamene okrem strechy pohltili výdrevu komôr a všetky drevené časti budovy. Devastačný požiar mal fatálne následky na existenciu budovy.

Zachovalo sa len obvodové murivo a veža. Od požiaru sa objekt takmer 30 rokov nachádzal v havarijnom stave, chátral a vplyvom času a poveternostných podmienok hrozila jeho úplná likvidácia.

Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii sa národná kultúrna pamiatka Solivar v Prešove môže znovu používať v celom rozsahu a návštevníci môžu spoznávať aj túto zaujímavú etapu histórie techniky na východnom Slovensku.

V roku 2001 bola v múzeu sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare.

Deň soli

8.9. 2018

Deň soli je prvým ročníkom kultúrneho podujatia, na ktorom si pripomenieme historickú udalosť návštevu cisára Františka II. Habsburského, ktorý v roku 1800 uviedol do prevádzky Varňu František a zahájil tak výrobu soli varením zo soľanky,”, uviedol Marek Duchoň, súčasný riaditeľ NKP Solivar. „Živé divadlo bude doplnené o bohatý kultúrny program, na ktorom sa predstaví banícky orchester z poľskej soľnej bane Bochnia. Nebudú chýbať stánky s remeslami a občerstvením. Návštevníci budú môcť vidieť reálne tesanie sôch do kamennej soli, výrobu lán a mnoho iného. Múzeum Źup Krakowskich Wieliczka z Poľska sa predstaví zaujímavou výstavou soľných baní a pre veľkých aj malých pripravia rôzne tvorivé dielne, maľovanie soľničiek, hod soľou do suda, či dobové varenie soli,” doplnil Duchoň.

Podujatie organizuje Slovenské technické múzeum v spolupráci s OOCR Región Šariš.

Viac informácií nájdete na stránke: https://www.muzeum.sk/solivar-v-presove.html

 

Prezident Masaryk

28.6. - 1.12. 2018

Štatutárna výstava prezentujúca novodobú históriu solivarníctva na Slovensku, ktorá sa začala písať výstavbou nového štátneho solivaru s názvom "Prezident Masaryk" v roku 1925. Celá história nového solivaru je doplnená fotografiami z výroby ale aj výrobkami zachovanými z tohto obdobia, či posledný vyrobený kilogram soli pri zatvorení fabriky až po jej zánik.

 

Fata morgana

1.8. - 31.8.2018  

Vernisáž výstavy: 1.augusta o 17:00 h

Výstava tvorby českého maliara, grafika a sochára Jiřího Mášku. Na výstave budú prezentované jeho diela obrazov a sôch.

 

Po stáročia slúžil Sklad soli na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je nový multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor určený pre výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity.

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka