Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Optimizmus na rozdávanieVytlačiť
 

Najstaršej Prešovčanke, pani Anne Dolhyovej, sa dnes gratulovalo k jej narodeninám. Jubilantka sršala optimizmom i jej príznačnou dobrou náladou, k stotretím narodeninám jej blahoželala primátorka Andrea Turčanová.

„Naša Anička“, ako ju zvyklo okolie i jej blízki oslovovať, dnes oslavovala svoje úctyhodné jubileum. Aj keď ju v ostatnom čase trápi bolesť nôh, nechýba jej elán a dobrá nálada, ktorú rozdáva aj naokolo. Inak to nebolo ani dnes, keď jej blahoželala primátorka Andrea Turčanová vrúcnymi slovami a želaním všetkého dobrého, no najmä pevného zdravia.

Typický šibalský úsmev, ktorým je pani Anna známa, sprevádzal aj jej rozprávanie o  mladosti. Ako deväťročná sa do Prešova presťahovala z Lenartova. Rodičia mi zomreli, keď som mala tri roky, mama dovtedy slúžila na fare, kde sa o mňa potom postarali,“ zaspomínala si na neľahké detstvo i na jej celoživotnú ťažkú prácu, ktorá jej však chuť do života neubrala. „Rada spomínam na všetko. Furt dobre bolo,“ zdôverila sa láskavá babička primátorke.

Jej spomienky tiež siahali aj do obdobia, keď ju ujo chcel zobrať do Ameriky. „Vtedy sa hovorilo, že veľa ľudí sa utopilo, preto som sa pred ním skryla. Teraz by som ale do Ameriky šla,“ zažartovala pani Anna, ktorá svojho uja opísala ako veľmi dobrú osobu. 

Život pani Anny je spojený s tvrdou prácou, v Prešove prevažne slúžila u bohatších pánov, neskôr pracovala v krčme, v strojárskej fabrike, ale aj v tehelni. Bola tiež chýrnou cukrárkou, ktorá piekla zákusky na svadby, boli však i časy, kedy zvládala aj tri práce. „Robota však urobená bola,“ hrdo spomína na svoju svedomitú pracovitosť najstaršia Prešovčanka, ktorej prácu si jej páni vážili. Aj teraz by som šla niekam do roboty, ale ťažko sa mi chodí, poznamenala žartovne.

Sympatická jubilantka Anna Dolhyová je 50 rokov vdova. Na svojho manžela Jána do dnes s láskou spomína ako na dobrého a milujúceho človeka. Boli rodičmi štyroch detí, traja synovia však zomreli v mladom veku, dvaja dokonca tragicky, keď sa otrávili hubami. Pani Anna v súčasnosti žije so svojou dcérou Annou, ktorá sa o ňu stará.

Sladké neobľubuje, mäso si dá len striedmo, ale obľúbené jedlo by však nemusel uhádnuť každý. „Pirohy, to je moje jedlo,“ dodáva oslávenkyňa, ktorá je príkladom pozitívneho prístupu k životu, entuziazmu, optimizmu, ale i pokornej úcty a dobrej nálady.

Živio, pani Anka!

***

Pani Anna Dolhyová je v súčasnosti najstaršou Prešovčankou, okrem dnešnej jubilantky máme v meste troch 100 a viac ročných Prešovčanov.

Optimizmus na rozdávanie

Optimizmus na rozdávanie

Optimizmus na rozdávanie

Optimizmus na rozdávanie


 
 
ÚvodÚvodná stránka