Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

O Prešov je záujemVytlačiť
 

Aktuálne dianie v Prešove, história šarišskej metropoly i jej výnimočnosti boli témy, ktoré najviac zaujímali vzácne návštevy, ktoré prešovskú radnicu navštívili ostatné dva roky. Okrem toho malo každé z rokovaní s významnými predstaviteľmi osobitnú atmosféru i vlastné tematické zameranie - ekonomické otázky a spolupráca v podnikateľskej oblasti, rozvoj turizmu i podpora zamestnanosti.

Najvyšší ústavní činitelia, excelencie zahraniční diplomati, konzuli, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zástupcovia partnerských zahraničných miest atď. Významné návštevy Prešov víta čoraz častejšie. Počas posledných dvoch rokov to bolo sedemdesiat protokolárnych stretnutí na radnici.

Jednou z najvýznamnejších návštev Prešova bolo prijatie prezidenta Andreja Kisku, a to prvýkrát po jeho zvolení do funkcie. Aj preto sa živo zaujímal hlavne o aktuálne dianie v tomto regióne. S primátorkou Andreou TurčanovoPrijatie prezidenta SR Andreja Kiskuu hovorili predovšetkým o problémoch mesta, kde za najpálčivejšiu oblasť označil dopravu. S primátorkou prezident SR rokoval aj o probléme so vznikom zosuvov v nadzemných priestoroch po ťažbe soli.

Predseda vlády SR Róbert Fico s primátorkou Andreou Turčanovou spolu s vrcholovým manažmentom spoločnosti etablovanej v priemyselnom parku Záborské navštívili závod, ktorý rozširoval svoje výrobné kapacity.

V Prešove sa rieši dopravaProblém dopravy v Prešove je jedným z najpálčivejších, preto sa na rokovaniach stretávala primátorka s ministrom dopravy Arpádom Érsekom i s jeho predchodcom Romanom Brecélym, štátnym tajomníkom Viktorom Stromčekom a odborníkmi z rezortu dopravy. Jedným z výsledkov týchto rokovaní je aj  otvorenie kruhového objazdu a nadjazdu pri ZVL do Košíc, pokračovanie výstavby chýbajúcej časti diaľnice D1 cez Prešov a aktuálne sa rieši vybudovanie rýchlostnej cesty R4.

Rokovanie s ministrom životného prostredia SR Lászlóm SólymosomS ministrom životného prostredia SR Lászlóm Sólymosom rokovala primátorka o sanačných prácach na zosuvných územiach v našom meste. Prešov realizuje sanačné vrty v lokalite Pod Wilec Hôrkou v objeme 250 000 eur, o ďalších 250 000 eur sa uchádza. Primátorka na rokovaní otvorila tiež tému 147 vrtov, ktoré zostali v katastri Solivaru po ťažbe soli a spôsobujú problémy v podobe prepadávajúceho sa terénu a vytekania soľanky na povrch.

Oblasť športu, problematika rekonštrukcie velodrómu i aspektyRokovanie s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrom Plavčanom a štátnym tajomníkom rezortu Petrom Krajňákom. regionálneho školstva boli témami rokovania s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrom Plavčanom a štátnym tajomníkom rezortu Petrom Krajňákom. Výsledkom je o. i. aj udelenie dotácie na rekonštrukcie velodrómu vo výške 250 000 eur pre SZC.

Počas prijatia veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku Primátorka Andrea Turčanová privítala na pôde radnice veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku Didiera Lopinota.Didiera Lopinota sa návšteva zaujímala najmä o bezpečnostnú situáciu, ako aj o problémy i rozvojové aktivity v meste Prešov. Pýtal sa tiež na pôsobenie primátorky v Klube primátorov na spoluprácu Prešova s partnerskými mestami, nevyhli sa tiež otázkam migračných problémov.

Charakter J. E. Andrew John Garth na prešovskej radniciekonomického rokovania malo prijatie veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o britských investíciách. Do Prešova chcú doviesť viac britských firiem, ako aj maloobchodných značiek. Stretnutie s J. E. Andrew John Garthom sa nieslo s priateľskej atmosfére, keďže veľvyslanec sa netajil priazňou k východu skrz atmosféru, príjemných ľudí i krás, ktorými táto časť Slovenska oplýva a je turisticky veľmi atraktívna.

J. E. Helfried Carl, veľvyslanec Rakúskej republiky na Slovensku, vyjadril obdiv nad krásami a atmosférou celého východoslovenského regiónu a najmä Prešova, ktorá ho zaujala natoľko, že si po stretnutí plánoval niekoľkodňový pobyt aj so svojou rodinou. „Podľa môjho názoru má tento kraj v oblasti cestovného ruchu veľký potenciál,“ uviedol veľvyslanec, s ktorým primátorka rokovala aj o možnostiach jeho propagácie v Rakúsku.

Veľvyslanca USA na Slovensku Adama Sterlinga zaujímali napr. plány rozvoja Prešov privítal v priestoroch radnice veľvyslanca USA na Slovensku Adama Sterlinga.mesta, ale aj boj proti extrémizmu. Adam Sterling v tejto súvislosti v Prešove plánoval aj stretnutie s približne štyrmi stovkami študentov na túto tému. Adam Sterling ocenil, že v Prešove úspešne pôsobia dve americké strojárske firmy. „Vstupom do IT Valley chceme podporiť zamestnanosť mladých v oblasti informačných technológií, Prešov však má tradíciu v strojárskej a elektrotechnickej výrobe.  Preto sa mladých ľudí znovu snažíme smerovať aj na tieto oblasti, napríklad podporou technickej výchovy v školách,“  uviedla na stretnutí primátorka. Podľa Adama Sterlinga podobný trend nezáujmu mládeže o výrobné oblasti zaznamenávajú aj v USA.

Japonský veľvyslanec spoznával Prešov cez bonsaje, Juna Shimmiho očaril Prešov, v ktorom sa udomácňuje tradícia výstav bonsajov a suiseki. Prešovu ponúkol aj spoluprácu, predovšetkým v oblasti kultúry a vzdelávania v podobe obnovenie štúdia japončiny, o ktoré pred časom bol pomerne značný záujem. Primátorka s veľvyslancom rokovala aj o príchode japonských značiek na východné Slovensko.

Prijatie zahraničných delegácií, jún 2017Stretnutí na radnici tohto charakteru sa od roku 2015 uskutočnilo 70. FOTO: Prijatie zahraničných delegácií, jún 2017


 
 
ÚvodÚvodná stránka