Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Nový cyklochodník povedie mlynským náhonomVytlačiť
 

Sieť prešovských cyklociest sa rozšíri. Nový úsek povedie trasou niekdajšieho mlynského náhonu po Kúpeľnej ulici. Mesto Prešov na jeho výstavbu získalo z eurofondov viac ako 76 000 eur.

„Fakt, že sme získali podporu na Nový cyklochodník povedie mlynským náhonomvšetkých šesť projektov, ktorými rozširujeme sieť prešovských cyklociest, svedčí nielen o našom veľkom záujme podporovať cyklistov a cyklodopravu v meste, ale tiež o kvalite projektov, ktoré predkladáme,“ vyslovila prešovská primátorka Andrea Turčanová v súvislosti so schválením nenávratného finančného príspevku na vybudovanie cyklochodníka na Kúpeľnej ulici.

Nový cyklochodník povedie mlynským náhonomTakmer polkilometrový úsek novej cyklocesty povedie priestorom niekdajšieho mlynského náhonu. Začne pri základnej škole na Kúpeľnej ulici a vyústi pri atletickom štadióne Prešovskej univerzity. V rámci stavebných prác sa okrem samotnej cyklocesty zrealizuje aj dopravné značenie a pribudne tiež doplnková cyklistická infraštruktúra – lavičky, odpadkové koše, stojany na bicykle.

Celkové výdavky na projekt Nový cyklochodník povedie mlynským náhonompredstavujú sumu 80 572,15 eur, pričom mesto z eurofondov získalo podporu v objeme 76 543,54 eur. So samotnou realizáciou stavby sa začne po ukončení procesov verejného obstarávania,  na jeseň tohto roka.  Stavebné práce by mali byť následne ukončené do šiestich mesiacov.

Nová cyklocesta bude nadväzovať na už existujúcu infraštruktúru cyklociest a stane sa súčasťou spojnice medzi najväčšími prešovskými  sídliskami.  Zvýši tiež možností bezpečného cestovania do školy či za pracovnými povinnosťami, ale tiež podiel nemotorovej dopravy a umožní aj dochádzanie obyvateľom okolitých obcí do Prešova.

ooo

Nový cyklochodník povedie mlynským náhonomV minulom roku bola prešovskej verejnosti daná do užívania cyklocesta na Bajkalskej ulici s celkovou dĺžkou 484 m. Celkové náklady na tento projekt dosiahli sumu 148 352,67 eur.  Jej dobudovaním cyklisti dostali možnosť súvislého presunu od mestskej haly až do Veľkého Šariša.

Sieť cyklociest v Prešove sa v tomto roku rozširuje aj o ďalšie úseky. Stavebné práce aktuálne prebiehajú na výstavbe cyklociest na Masarykovej i Sekčovskej ulici. Realizuje sa aj 6 a pol kilometrová cyklocesta na Sigord, ktorá je najdlhšou cyklocestou, realizovanou prešovskou samosprávou v ostatných troch rokoch.

Medzi podporenými projektmi je aj cyklocesta v úseku Mestská hala - Wilec hôrka, ktorou mesto Prešov dokončí realizáciu svojich úsekov medzinárodnej cyklocesty Eurovelo, prechádzajúcej jeho územím. Tento projekt je v štádiu kontroly a s jeho realizáciou sa tiež začne v tomto roku.

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka