Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Neptún je už obklopený vodouVytlačiť
 

Najstaršia prešovská fontána Neptún je Neptún je už obklopený vodouuž v prevádzke. Mestský park skrášľuje od roku roku 1826.

Fontána Neptún je prvou z desiatich mestských fontán, ktorá je už v tomto roku v prevádzke. Prešla pravidelnou údržbou a počas veľkonočných sviatkov naplno dotvára jarnú atmosféru prešovského centra.

Dielo s dominantnou sochou Neptúna, vládcu morí a oceánov, od košického kamenára a sochára Vincenta Staviarského, je na svojom mieste od roku 1826. Okrem Neptúna držiaceho v ruke trojzubec, sú pre túto fontánu typické aj ďalšie vodné živočichy - veľká ryba sa ovíja Neptúnovi okolo nôh, žaba na neho hľadí z východu, had zo severu, korytnačka zo západu a krokodíl z juhu.

Fontána bola postavená na mieste pôvodnej vodnej nádrže – cisterny, ktorá dovtedy slúžila Prešovčanom ako rezervoár úžitkovej vody. V súčasnosti je to jediná takáto zachovaná nádrž, pričom pred postavením vodovodu bolo v Prešove desať podobných cisterien.

Príbeh fontány

Postavenie fontány inicioval židovský obchodník Marek Holländer na znak zmierenia s mestskou radou, ktorá spočiatku s nevôľou niesla jeho prítomnosť v meste.

Marek Holländer (narodený v roku 1760 v Tarnopoli v Haliči, na východe Poľska), ktorý už ako mladý nadobudol svojim obchodovaním veľké bohatstvo, sa v Prešove usadil niekedy medzi rokmi 1784-1789. Vďaka obchodovaniu mal viacero významných kontaktov, dokonca aj na cisárskom dvore.

V centre mesta si kúpil dvojpodlažný dom (dnes Hlavná č. 61) a založil prosperujúci veľkoobchod so súknom a iným tovarom. Problémom, s ktorým sa mestská rada spočiatku nemohla vyrovnať, bol fakt, dovtedy nesmeli v Prešove (podobne ako aj v iných kráľovských mestách), okrem času trhov, bývať žiadni židia. Reformy ktoré zavádzal Jozef II. to síce umožnili, ale v tých časoch ešte neboli medzi ľuďmi zakorenené a mestská rada sa židovského obchodníka snažila vyhostiť.

Pomerne skoro sa však ukázalo, že úžitok z Holländerových stykov, schopností a v neposlednom rade aj z majetku môže mať aj mesto. Magistrát sa nielen zmieril s jeho trvalým pobytom v Prešove, ale podporoval aj jeho podnikanie – tiež tým, že mu prenajal aj výhradné práva na predaj liehovín a vína v meste. Časom sa Marek Holländer usadil v západnej časti mesta, v dnešnom Kmeťovom stromoradí, kde svoje podnikanie rozšíril aj na oblasť poľnohospodárstva.


 
 
ÚvodÚvodná stránka