Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Neptún je už  vo vodeVytlačiť
 

Najstaršia prešovská fontána Neptún je už v prevádzke. Prešla pravidelnou údržbou a už dotvára jarnú atmosféru prešovského centra. 

Fontána Neptún je prvou z desiatich mestských fontán, Neptún je už  vo vodektoré už spríjemňujú život návštevníkom Hlavnej ulice. V rámci pravidelnej jarnej údržby bolo v tomto roku špeciálnou hmotou utesnené jej dno, vyčistili sa aj všetky rozvody, ktorými voda koluje cez sochy do nádrže. „Problémom sú hlavne kamienky, ktoré deti často hádžu do fontány a tie sa následne dostanú aj do samotného systému. Možno by sa zišlo viac dozoru od rodičov,“ povzdychli si  majstri, ktorí akurát Fontána Neptún dokončovali čistenie.

Fontána  s dominantnou sochou Neptúna, vládcu morí a oceánov, od košického kamenára a sochára Vincenta Staviarského, je na svojom mieste od roku 1826. Okrem Neptúna držiaceho v ruke trojzubec, sú pre túto fontánu typické aj ďalšie vodné živočichy - veľká ryba sa ovíja Neptúnovi okolo nôh, žaba na neho hľadí z východu, had zo severu, korytnačka zo západu a krokodíl z juhu.Bola postavená v priestore pôvodnej vodnej nádrže – cisterny, ktorá dovtedy slúžila Prešovčanom ako rezervoár úžitkovej vody. Dás a povedať, že v súčasnosti je to jediná takáto zachovaná nádrž, pričom pred postavením vodovodu bolo v Prešove desať podobných cisterien.

Aktuálne  je však v Prešove desať fontán – na Námestí mieru, Neptún na Hlavnej ulici, Pionierska fontána na Masarykovej ulici, ďalej na uliciach Švábska, Martina Benku (Opál), Sekčovská (Angelinum), Obransov mieru (Park mládeže), Československej armády (Centrál) Šmeralová a na námestí Kráľovnej pokoja (Družba).  

V prevádzke sú od apríla až do konca októbra. Okrem estetickej funkcie majú aj praktický význam v podobe zvlhčovania a ionizovania ovzdušia. Ich čerpadlá ročne spotrebujú približne 75-tisíc kWh elektrickej energie a do kolobehu uvedú približne 2000 metrov kubických vody.

Pitná fontána na Námestí mieruOkrem týchto fontán PrešovčanomPitná fontána pred radnicou slúžia v centre mesta ďalšie štyri fontány, z ktorých sa dá voda aj piť. Pitné fontány majú aj svoje označenia – Hríb sa nachádza pri Spolku svätého Vojtecha, Mušľa pred radnicou a pitná fontánka je aj súčasťou veľkej „spievajúcej“ fontány na Námestí mieru. Najčastejšie ľudia využívajú pitnú fontánku pred radnicou. Pitná fontána Lekno pri bývalom obchodnom dome na Námestí legionárov kvôli výstavbe nového obchodného centra sprevádzkovaná nebude.

Príbehy prešovských fontán

Neptún od židovského obchodníka

Postavenie fontány inicioval židovský obchodník Marek Holländer na znak zmierenia s mestskou radou, ktorá spočiatku s nevôľou niesla jeho prítomnosť v meste.

Marek Holländer (narodený v roku 1760 v Fontána Neptún Tarnopoli v Haliči, na východe Poľska), ktorý už ako mladý nadobudol svojim obchodovaním veľké bohatstvo, sa v Prešove usadil niekedy medzi rokmi 1784-1789. Vďaka obchodovaniu mal viacero významných kontaktov, dokonca aj na cisárskom dvore.

V centre mesta si kúpil dvojpodlažný dom (dnes Hlavná č. 61) a založil prosperujúci veľkoobchod so súknom a iným tovarom. Problémom, s ktorým sa mestská rada spočiatku nemohla vyrovnať, bol fakt, dovtedy nesmeli v Prešove (podobne ako aj v iných kráľovských mestách), okrem času trhov, bývať žiadni židia. Reformy ktoré zavádzal Jozef II. to síce umožnili, ale v tých časoch ešte neboli medzi ľuďmi zakorenené a mestská rada sa židovského obchodníka snažila vyhostiť.

Pomerne skoro sa však ukázalo, že úžitok z Holländerových stykov, schopností a v neposlednom rade aj z majetku môže mať aj mesto. Magistrát sa nielen zmieril s jeho trvalým pobytom v Prešove, ale podporoval aj jeho podnikanie – tiež tým, že mu prenajal aj výhradné práva na predaj liehovín a vína v meste. Časom sa Marek Holländer usadil v západnej časti mesta, v dnešnom Kmeťovom stromoradí, kde svoje podnikanie rozšíril aj na oblasť poľnohospodárstva.

Pionierska fontána na počesť mládežníckej organizácie

Pionierska fontánaPri príležitosti 10. výročia vzniku Pionierskej organizácie (24.4.1949) iniciovala vtedajšia Rada Mestského národného výboru v Prešove na jej počesť vznik fontány, ktorá dostala príznačný názov - Pionierska fontána. Fontánu následne vybudovali na Námestí legionárov, pred budovou Justičného paláca.

Pionierska fontánaAutorom troch bronzových sôch, ktoré predstavujú deti hrajúce sa pri vode,  je akademický sochár Otakar Čičátka. Autora motivovali reálne momenty z detských hier pri vode, a tak vzniklo obzerajúce sa dievčatko s vedierkom v ruke, čupiaci chlapček, púšťajúci do vody lodičku i chlapec, ktorý ležiac na bruchu rukou čerí vodu. Fontána má jednoduchý obdĺžnikový tvar, ktorý však dáva vyniknúť práve týmto sochám.

Pionierska fontána bola slávnostne otvorená a spustená do prevádzky 1. septembra 1959. Na budúci rok si teda pripomenie 60 rokov svojej existencie.


 
 
ÚvodÚvodná stránka