Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Mladých ocení britský veľvyslanecVytlačiť
 

Na východe je stále viac mladých ľudí, ktorí prekonávajú svoje hranice. Viac ako 100 z nich v Prešove ocení britský veľvyslanec.

Študenti, ktorí prekonali svoje limity, dosiahli svoje ciele a patria medzi viac ako 100 mladých ľudí, ktorí si v piatok, 14. septembra, 2018 preberú svoje medzinárodné ocenenie.

Mladých ocení britský veľvyslanecMedzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) budú mladým ľuďom odovzdávať veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku, Andrew Garth, predseda Správnej rady Karpatskej nadácie, ktorá je hlavným partnerom programu DofE na východnom Slovensku, Rastislav Puchala, či absolventka DofE najťažšej, zlatej, úrovne Mária Takáčová, ktorá momentálne pôsobí v spoločnosti Google Slovensko.

Program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) sa realizuje v 140 krajinách sveta a ročne ho absolvuje viac ako milión mladých ľudí, vďaka čomu DofE uznávajú špičkové svetové univerzity a takisto najväčší svetoví zamestnávatelia pri prijímacích pohovoroch. Hlavným dôvodom je, že tieto inštitúcie hľadajú v mladých ľuďoch predovšetkým rozvinuté charakterové vlastnosti ako napr. samostatnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť a schopnosť prevziať za seba zodpovednosť, ktoré DofE priamo rozvíja.

Na Slovensku bolo v minulom školskom roku 2017/ 2018 do DofE zapojených vyše 2200 účastníkov. Momentálne sa DofE realizuje na vyše 160 organizáciách a školách po celom Slovensku. Raketový nárast a úspech programu DofE prišiel na Slovensko minulý rok oceniť aj syn zakladateľa programu, Princ Edward.

“Program DofE sa rozbehol na východnom Slovensku o rok neskôr, ako v Bratislave. Napriek tomu počet škôl a organizácií, ktoré DofE na východnom Slovensku dnes ponúkajú, sa začína vyrovnávať hlavnému mestu. Som preto nesmierne hrdý a vďačný všetkým učiteľom, riaditeľom či pracovníkom s mládežou, ktorí mladých podporujú v napĺňaní si svojich cieľov a snov,” približuje Ján Smolka, manažér programu pre východné Slovensko.

Na slávnostnej ceremónií v Prešove si svoje ocenenie preberú absolventi programu DofE zo 17 škôl a organizácií z východného Slovenska. Medzi ocenenými školami sú napríklad: Spojená škola Ľ. Podjavorinskej, Prešov, Spojená škola sv. Košických mučeníkov, Košice, Gymnázium Konštantínova, Prešov, Gymnázium sv. Františka Assiského, Levoča, Stredná zdravotnícka škola, Humenné.

DIANA KOLLÁROVÁ, maturantka z Gymnázia bl. Pavla Petra Gojdiča, Prešov, dostala vďaka DofE príležitosť dobrovoľne sa venovať detským onkologickým pacientom. Bývalá onkologická pacientka dobre vedela, aké prínosné je pre deti rozptýlenie, a tak každý týždeň vlakom dochádzala 30 km do Košíc, aby sa s malými bojovníkmi hrali rôzne hry, skúšali divadielka, spievali, kreslili či skladali puzzle. “Som šťastná, že som mojim novým kamarátom mohla prinášať úsmev na tvár a na chvíľu ich odpútať od toho, čo prežívali. Ja sama si pamätám, ako mi takéto momenty v liečbe veľmi pomáhali,” približuje Diana. Okrem toho pre deti organizovala triednu zbierku, za ktorú im následne kúpila darčeky. 


 
 
ÚvodÚvodná stránka