Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Mimoriadne podujatie, mimoriadne dojmyVytlačiť
 

V nedeľu 1. októbra sa pred MIC – mestským informačným centrom uskutočnilo Objavovanie Prešova BEZ BARIÉR. Nadšenie z podujatia neskývali viacerí účastníci a účastníčky, podujatím sa zanietenej historičke Márii splnil jeden z jej životných snov. Aj to bol dôkaz, že láska k histórii i k nášmu mestu nepozná prekážky.

"Samotná príprava tohto projektu bez bariér trvala pol roka," opisuje začiatok realizácie prvotnej myšlienky objavovateľka, amatérska historička a nedeľná sprievodkyňa Mária Valenčinová. Cieľom tohto projektu bolo ukázať širokej verejnosti, že aj zdravotne znevýhodnení občania môžu pokojne zdolávať bariéry. Navrhnutá trasa celej akcie bola určená tak, aby ju mohli absolvovať aj ľudia na vozíku. "S týmto projektom mi pomáhali ľudia, ktorí majú k tejto téme blízko a hľadajú zmysel, ako ľuďom pomôcť v tejto oblasti," hovorí Maruška, ako ju zvyknú známi oslovovať a dodáva: "V deň akcie nám počasie prialo, všetko bolo pripravené a všetci dobre naladení sme začali OBJAVOVAŤ".

K atmosfére, ktorá sa v nedeľu vďaka tomuto mimoriadnemu podujatiu vytvorila v prešovskom centre, prispeli aj svojou osobnou účasťou primátorka Andrea Turčanová, ktorá je s Maruškou v kontakte, stála pri zrode tejto myšlienky a podporovala jej realizáciu v podobe tohto podujatia, rodinní priatelia, známi, objavovatelia i známe prešovské sprievodkyne Darina Petranská a Andrea Sivaničová. Podujatie si nenechal újsť prof. Peter Švorc - historik, ktorého publikácie Maruška zanietene číta a ocenil vedomosti, zachytené súvistosti historických udalostí a prípravu, ktorú tomuto podujatiu Mária venovala.

Trasa objavovateľov aj s výkladom začínala úvodným slovom, ktorého sa ujala Maruška pred MIC, ďalej putovala od Neptúnovej fontány ku Konkatedrále sv. Mikuláša, takmer 20-členná skupinka následne postupovala k soche Jána Pavla II. a záverečné slovo mala Maruška pri Súsoší Immaculaty. Posledná zastávka aj s naštudovaným výkladom sa uskutočnila vo vnútri konkatedrály s príznačnou atmosférou, čo bolo skvelou bodkou Objavka bez bariér.

"Napriek pozvaniu organizácií, ktoré sa venujú zdravotne znevýhodneným, sa okrem mňa nezúčastnil nik iný," priznáva s miernym sklamaním Maruška.

Pozitívne dojmy a radosť však všetko zatienili. "Ja, ako imobilná historička, ktorá sa zaujíma o históriu Prešova, som mala najväčšiu radosť. Do tohto projektu som dala snahu, srdce, a hodinu a pol som robila naozaj to, čo by som robila, keby som bola zdravá. Ďakujem všetkým zúčastneným a dúfam, že sa im to páčilo. Ako sprievodkyňa som si vyskúšala aj túto sprievodcovskú činnosť. Ďakujem za všetko tímu ľudí, ktorí so mnou spolupracovali na tomto projekte. Dalo mi to veľa," povedala na záver Mária, ktorá môže byť pre mnohých príkladom, že ak sa veci robia s úprimnou láskou, aj nemožné sa stane skutočným.

Na tvorbe článku participovala Mária Valenčinová, za čo jej ďakujeme.

***

Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove a zároveň Svetového dňa cestovného ruchu v Prešove. Sprievodných aktivít v rámci celého dňa vrátane uvedeného podujatia sa zúčastnilo cca 200 účastníkov a účastníčok.

Mimoriadne podujatie, mimoriadne dojmy, Objavovanie bez bariér

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka