Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Mesto Prešov privítalo vzácnych hostíVytlačiť
 

Prešov počas uplynulého týždňa navštívili dvaja významní hostia. Po veľvyslankyni Tureckej republiky si naše mesto prišiel pozrieť aj veľvyslanec Poľska na Slovensku. Vzácne návštevy boli v Prešove po prvýkrát od zvolení do funkcií.

Delegácie prijala na radnici primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. „Vždy sa z takýchto milých stretnutí veľmi teším a je mi cťou. Verím, že sa naši hostia v Prešove cítili príjemne. Sú tu vždy vítaní," uviedla.

Mesto Prešov privítalo vzácnych hostíNaše mesto poctila svojou návštevou po prvýkrát od zvolenia do funkcie veľvyslankyňa Turecka na Slovensku, pani Aslıgül Üğdül. Spolu so svojou radkyňou, pani İlknur Akdevelioglu, sa prešli mestom a pochválili najmä príjemnú atmosféru Prešova a jeho historické pamiatky. Diskutovalo sa aj o možnostiach spolupráce v rámci podnikateľského sektora či o možnom partnerstve medzi Prešovom a niektorým z tureckých miest.

Po veľvyslankyni Turecka navštívil Prešov aj veľvyslanec Poľska na Slovensku, Krzysztof Strzałka. Do Prešova prišiel takisto po prvýkrát od zvolenia do funkcie. Zaujímal sa o spoluprácu Prešova a jeho partnerského mesta Nowy Sacz, ale aj o dopravu či projekty, ktoré Prešov realizuje v spolupráci s Poľskom. Ide o miniprojekty História miest v novodobom dizajne a Pohľad do minulosti: historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova. Oba projekty boli realizované s finančnou podporou Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ich cieľom bola propagácia, rozvoj a trvalo udržateľné využitie spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva miest a regiónov s cieľom zvýšiť atraktivitu pohraničia pre návštevníkov a obyvateľov.

Mesto Prešov privítalo vzácnych hostíProjekt História miest v novodobom dizajne bol spoločným cezhraničným mikroprojektom s mestom Krosno. Cieľom bolo vytvoriť nové produkty cestovného ruchu, ktoré zatraktívnia kultúrne a prírodné dedičstvo oboch miest prostredníctvom moderných foriem prezentácie. V Meste Krosno sa rozhodli priblížiť kultúrne objekty miest historickej trasy prostredníctvom  panoramatického ďalekohľadu a mobilnej aplikácie. Mesto Prešov sa rozhodlo vytvoriť unikátny historický bronzový 3D model mesta, ktorý stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia, a ktorý nájdete na Hlavnej ulici.

Pohľad do minulosti historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova je tiež spoločným cezhraničným mikroprojektom Prešova s mestom Krosno. V tomto projekte sa mestá dohodli, že si vymenia hlavné aktivity z projektu „História miest v novodobom dizajne". Mesto Krosno sa rozhodlo vytvoriť 3D bronzový model mesta, mesto Prešov zas vytvorilo mobilnú aplikáciu s pamiatkami mesta Prešov pre návštevníkov, ktorá nadväzuje na už existujúci 3D model mesta.

Poľský veľvyslanec spomenul aj zaujímavú novinku, a síce otvorenie honorárneho konzulátu Poľska na Slovensku, ktorý bude sídliť práve u nás v Prešove. Otvorený by mal byť do konca tohto roka. Bližšie informácie postupne upresníme.


 
 
ÚvodÚvodná stránka