Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Martin Husovský získal v Poľsku cenu za hudbuVytlačiť
 

Prešovský skladateľ a hudobník Martin Husovský z Komajoty získal medzinárodné uznanie. Za hudbu k bábkovému predstaveniu Na adrese snov dostal v Poľsku prestížnu cenu v rámci 25. udeľovania cien za súčasné poľské dramatické umenie.

Martin Husovský získal v Poľsku cenu za hudbuBábkové predstavenie Na adrese snov v réžii Mareka Zakosteleckého je poctou budove, v ktorej sídli divadlo. Hra zobrazuje osem príbehov, ktoré sa v budove odohrávali.

„Podmienkou bolo, aby to bol autorský, nový text, ktorý vznikol v tejto sezóne 2018/2019. O to viac si cením, že som dostal cenu za hudbu k bábkovému divadlu, pretože tam bolo úplne všetko. Balet, činohra, opera, proste všetko čo divadlo ponúka,“ povedal Martin Husovský.

Hru uviedlo Bábkové divadlo Kubus Kielce. Určená je predovšetkým pre deti, ale rýchlo si získala aj dospelého diváka. Samotná hudba k prestaveniu vznikala 3 týždne priamo v divadle a počas skúšok.

Udeľovanie cien organizuje renomovaný Divadelný inštitút Zbigniewa Raszewského. Prihlásených bolo 130 divadelných hier, ktoré za uplynulú divadelnú sezónu vytvorilo 81 poľských divadiel. Víťazov vyberala odborná porota zložená z kritikov a tvorcov.

K tomuto veľkému zahraničnému úspechu si Martin Husovský pripísal aj jedno ocenenie na domácej pôde. Predstavenie Moral Insanity získalo cenu Grand Prix nová dráma.

Martin Husovský sa deväť rokov venuje popri tvorbe pre svoju domovskú kapelu Komajota divadelnej hudbe. Skomponoval hudbu pre približne tridsať divadelných hier, ale aj veľkolepé muzikály Jana z Arku a Nikola Šuhaj pre Divadlo Jonáša Záborského v Prešove.

Edo Kopček, PR manažér Komajoty

foto: Arnold Horváth


 
 
ÚvodÚvodná stránka