Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Krásnych 50 rokov KrasaVytlačiť
 

Najstarší prešovský krasokorčuliarský klub Kraso si pripomenul 50. výročie existencie.

Prešovská primátorka Andrea Turčanová Krásnych 50 rokov Krasaocenila precíznu prácu so športovými talentami i podporu záujmu mládeže o šport, na ktorú sa krasokorčuliarský klub Kraso dlhodobo zameriava. Pri príležitosti polstoročia existencie tohto klubu pritom jeho predsedníčke Helene Zamborskej odovzdala ďakovný list a pamätnú mincu.

Členovia klubu jeho 50. výročie založenia oslávili stretnutím na ľade, kde sa exhibičnými jazdami predstavili viaceré nádeje tohto športu. Následne si na spoločnom stretnutí, v rodinnej atmosfére, pripomenuli najdôležitejšie medzníky histórie klubu a najvýznamnejšie úspechy svojich členov. Dobrú náladu vyvolávali hlavne historické fotografie zachytávajúce nielen pretekárky a pretekárov, ale aj vtedajšiu výstroj či podmienky v akých sa trénovalo či súťažilo.

Krásnych 50 rokov KrasaHoci najstarší prešovský krasokorčuliarský klub má už päťdesiat rokov, história korčuľovania v Prešove siaha oveľa ďalej - do roku 1872, kedy vznikol Prešovský korčuliarsky spolok. Nadšenci tohto zimného športu si vtedy sami, z vlastných prostriedkov vybudovali klzisko pri dnešnej Hotelovej akadémii, čo doposiaľ pripomína sgrafito na budove školy. Neskôr boli korčuliari registrovaní v spolku Sokol.

Od roku 1955 pôsobili nadšenci korčuľovania na otvorenom zimnom štadióne s umelou ľadovou plochou, ktorý bol vybudovaný pri Mraziarňach, ako tretí na území Slovenska.  

Dňa 24.decembra 1967 nadšenci tohto krásneho Krásnych 50 rokov Krasašportu založili krasokorčuliarsky oddiel pri TJ Štadión Prešov. Základňu získali v čerstvo otvorenom krytom zimnom štadióne Pod Klaváriou. Neskôr pôsobili pod hlavičkou TJ OÚNZ a 18. novembra 1991, keď  sa zaregistrovali ako samostatný právny subjekt, vzniká krasokorčuliarsky klub Kraso.

Od začiatku sa prešovskí krasokorčuliari zameriavajú hlavne na prípravu mládeže, čo je, zvlášť v súčasnosti, náročná činnosť. Významný bol pre nich rok 1970 – vtedy celý Prešov žil Majstrovstvami ČSSR v krasokorčuľovaní a tancoch na ľade. Odvtedy bol Prešov niekoľkokrát dejiskom tak majstrovstiev Československa či neskôr Slovenska.

Polstoročie  existencie to sú desiatky úspešných trénerov či stovky krasokorčuliarov. Sú to však aj  medaily z Majstrovstiev Československa, Slovenska i z medzinárodných súťaží. Je to aj 41-ročná tradícia každoročných krasokorčuliarskych pretekov Cena  mesta Prešov.


 
 
ÚvodÚvodná stránka