Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Krajské múzeum v Prešove predstaví rebelantskú históriu rodu RákociVytlačiť
 

V Rákociho paláci opäť povstanú rebeli. Poslednú júlovú nedeľu budú môcť návštevníci Krajského múzea v Prešove prežiť históriu jedného z najvýznamnejších uhorských rodov doslova na vlastnej koži.  Na svoje si však prídu aj tí najmenší.

Krajské múzeum v Prešove predstaví rebelantskú históriu rodu RákociLeto s Rákocim je cyklom 4 podujatí počas letných nedieľ, ktoré spríjemňujú Prešovčanom a turistom návštevu Krajského múzea. Záštitu nad podujatím prevzala primátorka Mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová a predseda Prešovského kraja PaedDr. Milan Majerský, PhD.

Druhé tohtoročné podujatie z cyklu Leto s Rákocim pod názvom Do zbrane, kuruci a iné pestvá sa ponesie v duchu rákociovských protihabsburských povstaní.

„Keďže sídlime v Rákociho paláci,  nemôžeme obísť ani témy bytostne súvisiace s týmto významným uhorským rodom a s jeho rebelantskou históriou,“ hovorí o podujatí riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka tohto projektu PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Krajské múzeum v Prešove predstaví rebelantskú históriu rodu Rákoci29. júla o 15 - tej tu návštevníci vďaka OZ Sparta zo Stropkova uvidia svetoznámu výstavu kuriozít sprevádzanú humorným výkladom a zoznámia sa s technikou boja v malej škole šermu a lukostreľby. Prostredníctvom interaktívneho predstavenia príde dokonca osobne aj František Rákoci a jeho suita. Ako bonus pre najmenších návštevníkov múzea bude pripravená aj oddychová rozprávková zóna V perine u babičky.

„Bude to zábavné a poučné popoludnie s oživenou históriou, ktoré umocní prehliadku múzejných expozícií. Návštevníci zároveň spoznajú aj historické okolnosti obdobia našich dejín na prelome 17. a 18. storočia“ hovorí Kotorová.

Krajské múzeum v Prešove predstaví rebelantskú históriu rodu RákociAko sa vodilo v tých časoch  remeselníkom a obyčajnému robotnému ľudu, ktorému zostávali zväčša iba povinnosti, to zase ukážu remeselníci z Archeoparku Živá archeológia z Hanušoviec nad Topľou.

„Budú tkať tkanice na malých krosienkach, pracovať s prútím, kameňom a ako kuriozitu predstavia tiež výrobu sklenených korálikov“ dodáva Kotorová.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.


 
 
ÚvodÚvodná stránka