Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Konferencia o pomoci starším v PrešoveVytlačiť
 

Na pôde Mestského úradu v Prešove sa uskutočnila konferencia Fóra pre pomoc starším s názvom "Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti".

Konferencia pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského a primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej sa stretla s veľkým záujmom.

Prešovskí seniori sa vzdelávali na konferenciiSeniorom a hosťom sa prihovoril aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba. "Pomáhať by malo byť súčasťou každodennej existencie. Spoločnými silami sa totiž dá vytvoriť dôstojný život pre seniorov. Skupina seniorov sa zväčšuje a našou povinnosťou je chrániť ju. V Prešove im ochranné krídla poskytujú nielen denné centrá a stacionáre, ale aj Odbor sociálnych služieb, ktorý im nielen pomáha, ale neustále pre nich pripravuje množstvo zaujímavých podujatí," uviedol vo svojom príhovore.

Hovorilo sa o zneužívaní a násilí na starších, o opatrovateľskej službe a starostlivosti v domácom prostredí, o úlohách samosprávy v poskytovaní ochrany starším, ale aj o právach starších ľudí.   

Prešovskí seniori sa vzdelávali na konferenciiKonferenciu viedla Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším. "Teší ma, že aj v Prešove je veľký záujem o túto vážnu tému. O to viac, že si túto tému vážia aj predstavitelia mesta a kraja," povedala na úvod.

Na konferencii prerokovali dôležité otázky postavenia starších, zanedbávania, zlého zaobchádzania a násilia na starších, ktoré v poslednej dobe značne narastá. Zaoberali sa aj konkrétnymi problémami v komunikácii s kompetentnými inštitúciami a možnosťami pomoci obetiam násilia.

"Aj táto konferencia a jej výsledky budú zahrnuté do prípravy legislatívy, na ktorej pracujeme spoločne s Ministerstvom spravodlivosti," dodala Gálisová.

Organizácia Fórum pre pomoc starším funguje už 19 rokov. Za to obdobie sa uskutočnilo množstvo podujatí na tému zneužívania a páchania násilia na starších. Konferenciu v Prešove zorganizovalo Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci s Mestským úradom v Prešove a Prešovským samosprávnym krajom.


                                                


 
 
ÚvodÚvodná stránka