Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Jubileum obetavosti a láskyVytlačiť
 

Začiatkom februára pribudlo na zozname významných jubileí v Prešove meno ďalšej výnimočnej dámy. Pani Verona Havrilová z Nižnej Šebastovej oslávila krásnych 100 rokov.

Jubileum obetavosti a láskyZablahoželať jej prišiel osobne aj viceprimátor mesta Prešov, Vladimír Feľbaba. Pani Havrilovej zaželal najmä veľa zdravia a poprial jej, aby sa takto spoločne stretli aj v ďalších rokoch.

Pani Verona sa narodila v Nižnej Šebastovej. Väčšinu svojho života však strávila na Bardejovskej ulici. V časoch 2. sv. vojny bola práve táto časť Prešova hlavným frontovým ťahom. Často rodine spomínala, ako musela v dome počas ťažkých vojnových rokov ubytovať Nemcov i Rusov a variť pre nich. Doma tak vždy rozprávala množstvo príbehov, ktoré nadchýnali celú jej rodinu.

Pani Havrilovú obklopuje láskou jej dcéra a vnúčatá, ktoré sa o ňu starajú. Jubilantka je aj prababičkou a päťnásobnou praprababičkou.

Vydávala sa v sedemnástich rokoch a mala dve deti, syna a dcéru. Po radosti z detí však v jej živote prišiel veľký smútok. Ako 21-ročnej jej na chrípku zomrel manžel. V mladom veku sa tak stala vdovou, ktorá sa musela postarať o dve malé deti. Jej dcéra mala vtedy 3 roky a syn len 18 mesiacov. Starala sa o ne so všetkou láskou a popritom vypomáhala na majeri, ktorý patril bohatým pánom z kaštieľa.

Zaujímalo sa o ňu mnoho mužov, no ona sa druhýkrát nikdy nevydala. „Aj keď stále spomínala, že bola najlepšou tanečníčkou na zábavách,“ usmieva sa vnuk.

Jubileum obetavosti a láskyPani Havrilová už rozpráva málo, no občas blízkych prekvapí. Na Štedrý deň sme popri rozbaľovaní darčekov sledovali Tri oriešky pre Popolušku. A babička zrazu vykríkla: - Aha, Popoluška! - Občas sú okamihy, keď niečo aj veľmi trefne pomenuje. Sú to milé, ale už zriedkavé momenty,“ pripája sa vnučka.

Obaja spomínajú, že bola skvelou babičkou, o vnúčatá sa starala ako druhá mama, pravidelne ich vychystávala do školy, robila im desiate a vynikajúco varila. Obetavá a usilovná pani Verona zdedila pracovitosť pravdepodobne po svojej mame, ktorá ešte ako 76-ročná pracovala na družstve.

Pani Havrilová bola úplne sebestačná až do svojej deväťdesiatky, potom jej začali pribúdať zdravotné problémy. Uplynulé 4 roky je prevažne na lôžku a jej blízki sa o ňu s láskou starajú. V Nižnej Šebastovej je najstaršou obyvateľkou.

Jubilantke prajeme ku krásnemu a úctyhodnému veku najmä veľa zdravia!

V Prešove aktuálne žije šesť ľudí vo veku nad sto rokov, všetky sú ženy. Najstaršou je pani Anna Zaťková, ktorá v decembri oslávila úctyhodných 104 rokov. Máme tiež štyri 99-ročné ženy, ktoré by v tomto roku mohli dosiahnuť vek sto rokov.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka