Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Inšpiratívne smart projekty PlzneVytlačiť
 

„Viaceré z plzenských smart projektov si viem predstaviť aj v meste Prešov," skonštatovala primátorka Andrea Turčanová po pracovnej návšteve českého mesta Plzeň. 

"O Plzni a jej zaujímavých projeInšpiratívne smart projekty Plznektoch som počula na rôznych fórach. Naposledy to bolo vo Viedni, kde sme prezentovali naše dopravné projekty a svojich zástupcov tam mala aj Plzeň. Lepšie ako počuť je však vidieť," povedala primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s Inšpiratívne smart projekty Plznepracovným rokovaním v Plzni na tému Smart City, ktorého sa zúčastnili aj hlavná architektka mesta Prešova Mária Čutková, vedúca odboru strategického rozvoja Mária Artimová, riaditeľ Technických služieb mesta Prešov Milan Tóth .

Prešovčania sa v tomto meste v západnej časti Českej republiky zaujímali hlavne o „múdre“ projekty v doprave, ktoré už zaviedla alebo zavádza Plzeň, ale aj smart zámery pripravované v ďalších oblastiach. SInšpiratívne smart projekty Plzneúčasťou programu bola návšteva Centra kreatívneho podnikania DEPO2015, prehliadka nového plzenského centra DRONET na podporu priemyslu bezpilotných lietadiel aj návšteva spaľovne v Chotíkove pri Plzni.

„Oceňujem hlavne účelnosť projektov, ktoré v Plzni realizujú, kde architekti vedia vytvoriť  striedmejšie projekty, ale vytvárať tým zároveň originalitu,“ dodala primátorka a ako príklad uviedla spomínané Centrum kreatívneho podnikania, ktoré vzniklo prebudovaním nefunkčného autobusového depa. „V centrInšpiratívne smart projekty Plznee Dronet sme zasa videli, že aj myšlienka, ktorá vznikla z nudy, ako prezradil jeho tvorca,  môže nadobudnúť zaujímavé rozmery a malá tvorivá dielňa tak môže ponúkať drony na všetky možné účely,“ doplnila.

Veľmi inšpiratívne sa javí aj využívanie multifunkčnej Plzenskej karty, ktorú tamojší obyvatelia využívajú v MHD i pri parkovaní. prípadne  funguje aj pre dochádzkový systém. „Majú na ňu naviazané tiež rôzne vernostné programy a podľa tamojšieho primátora Ericha Beneša je to vlastne elektronický kľúč od mesta,“ konštatuje Andrea Turčanová.

Plzeň má tiež zaujímavú aplikáciu pre vizuInšpiratívne smart projekty Plznealizáciu dopravy, keď vďaka desiatkam slučiek umiestnených pod semaformi získava on-line dáta a ich vizualizácia hneď ukazuje, ako sa aktuálne mení doprava v Plzni.

„Viaceré z týchto riešení si viem predstaviť aj v meste Prešov. U nich je to však o dlhodobej stratégii, so stabilnými zamestnancami a postupnej realizácii. Určite sa máme čo učiť,“ dodala primátorka.

Fotografie: A. Jarošová

 

 

 

 

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka