Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Hradom Roka Prešovskej hradnej cesty je Soľnohrad, je najrozmanitejšíVytlačiť
 

Uplynulý víkend sa priestory PKO Prešov vrátili do čias dobových kostýmov, chrabrých pánov a ctihodných dám. Uskutočnil sa totiž III. Hradný ples, na ktorom každý z vyše stovky hostí plesu mal možnosť odovzdať svoj hlas v súťaži o titul Hrad roka. Zvíťazil ten najrozmanitejší.

Hrad Roka Prešovskej hradnej cesty pozná svojho víťaza. Na základe hlasovania hostí sa ním stal Soľnohrad, ktorý získal 53 hlasov. Na druhom mieste sa umiestnil Šarišský hrad s 38 hlasmi. Do hlasovania sa prostredníctvom online ankety zapojilo aj 42 absolventov Prešovskej hradnej cesty, ktorí v roku 2016 prešli všetkých šesť hradov.

Mesto Prešov nemá vlastný hrad. Ale spolu s hradmi Šariš, Kapušany, Šebeš, Soľnohrad a s Obišovským a Lipovským hradom tvorí jedinečnú destináciu pre milovníkov hradnej turistiky. Titul Hrad roka má byť pre hrad príležitosťou byť ešte krajším, ešte známejším a ešte viac navštevovaným,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová pri otvorení plesu. Ten v rámci kultúrneho programu obohatila svojim vystúpením skupina historického šermu Cohors, historickými tancami a dobovej prehliadky v podaní skupiny Pulcherrima Rosa či fenomenálne spevácke trio Lady Colors.

Titul Hrad roka a cenu v hodnote 1500 € na obnovu a propagáciu hradu, ktorú venovalo OZ Rákociho cesta, prevzal starosta obce Ruská Nová Ves. V roku 2016 obec spolu s dobrovoľníkmi naštartovala proces obnovy hradu. Opravili prístupovú cestu, uskutočnili archeologický výskum a domurovali zaniknutú časť južnej hradby. To všetko bez dotácií z programu Obnova kultúrneho dedičstva so zapojením nezamestnaných, z ktorého sú dotované predovšetkým veľké hrady. Napr. Šariš a Kapušany takto každoročne získajú od 120 do 200 tisíc eur.

Tento titul je ocenením úsilia všetkých nadšencov pre záchranu Soľnohradu. Pre náš hrad bola dotácia zamietnutá trikrát. Teraz sme už pripravení lepšie. Máme potrebnú dokumentáciu a ak by sme na štvrtý pokus so žiadosťou o dotáciu uspeli, vedeli by sme na obnove hradu vytvoriť pre nezamestnaných 4-5 pracovných miest,“ uviedol Tibor Kollár, starosta Ruskej Novej Vsi.

Na hradnom plese boli predstavené aj superlatívy, jedinečné pre každý zo šiestich hradov Prešovskej hradnej cesty. Šarišský hrad najväčší, Lipovský najmenší, Kapušiansky najvýraznejší, Obišovský najpôvodnejší, Šebeš najvzkriesenejší. Soľnohrad, nazývaný aj Zbojnícky hrad, je najrozmanitejší. Žiaden iný nemá dva názvy, hradné bralo z dvojitého kameňa a studničku.

IV. Hradný ples sa bude konať o rok pod hradom Plaveč.

Autor: Martin Sárossy, predseda OZ Rákociho cesta

                                         III. Hradný ples v Prešove


 
 
ÚvodÚvodná stránka