Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Hlavná cena SYGA 2019 pre SPŠ elektrotechnickú v PrešoveVytlačiť
 

16. ročník súťaže SYGA - Siemens Young Generation Award priniesol prešovským študentom úžasný úspech. Martin a Patrik zo SPŠ elektrotechnickej v Prešove si za svoj projekt elektrického skútra odniesli rovno hlavnú cenu.

SPŠE Prešov tento rok vo finále súťaže reprezentovali pod vedením Ing. Jozefa Maceja študenti Martin Jaržabek (IV.C) a Patrik Brindza (III.C) so súťažnou prácou Elektrický skúter riadený pomocou PLC. Túto tému si nezvolili náhodne. V súčasnosti totiž mnohé veľkomestá bojujú so zlou kvalitou ovzdušia spôsobenou dopravnými prostriedkami na báze spaľovacích motorov. V niektorých veľkomestách už platí zákaz vjazdu automobilov s dieselovým motorom.

Hlavná cena SYGA 2019 putuje do SPŠE PrešovJedným z riešení, ako bojovať proti znečisťovaniu ovzdušia v mestách, je elektromobilita. Elektrický skúter môže byť ideálny dopravný prostriedok na krátke vzdialenosti a vďaka malým rozmerom nie je problém nájsť miesto na parkovanie. Súťažná práca bola v podstate jedným experimentom, v ktorom sa súťažiaci snažili využiť potenciál programovateľného automatu (PLC) od spoločnosti Siemens typu Simatic s7 1200 na účely riadenia elektrického skútra.

Pri výrobe konštrukcie boli použité komponenty zo starého benzínového skútra, ako kolesá, brzdy a predná odpružená vidlica. Vyrobený elektrický skúter by mal spĺňať podobné štandardy ako bežný motocykel, to znamená, že obsahuje merač rýchlosti, merač nabitia akumulátora, tlmené a diaľkové svetlá, brzdové svetlo, smerovky a klaksón. Pohon skútra zabezpečuje jednosmerný komutátorový motor s výkonom 1kW. Pre napájanie skútra bol zvolený moderný LiFePO4 akumulátor. Skúter využíva PLC okrem riadenia motora, svetiel a užívateľského displeja aj na zber dát získaných počas jazdy. Na PLC bol vytvorený denník jázd, v ktorom sa zaznamenáva čas a dátum zapnutia a vypnutia skútra, stav akumulátora na začiatku a na konci jazdy,  spotrebovaná energia a prejdená vzdialenosť.  Okrem denníka jázd PLC uchováva aj záznamy o poruchách a záznamy o plánovaných a vykonaných servisných úkonoch. Užívateľ má prístup k spomínaným údajom prostredníctvom webovej stránky, stačí, ak sa so svojim počítačom pripojí k skútru cez konektor RJ45 a v internetovom prehliadači zadá IP adresu PLC.

Projekt zaujal odbornú porotu natoľko, že bol ocenený hlavnou cenou súťaže SYGA 2019. Víťazi z prešovskej elektropriemyslovky si so sebou domov odniesli zostavu PLC a programovacieho softvéru a štipendium, ktoré využijú, ak sa po strednej škole rozhodnú študovať na ľubovoľnej technickej vysokej škole na Slovensku.

Medzi ďalšími úspešnými projektmi na SYGA 2019 boli solárna nabíjačka elektrobicyklov, automatizované vertikálne parkovisko, inteligentný dom a automatizovaná linka na ukladanie balíčkov bryndze do krabice.

Do 16. ročníka súťaže SYGA - Siemens Young Generation Award, určenej študentom stredných odborných škôl elektrotechnického a strojníckeho zamerania, bolo tento rok prihlásených 30 súťažných prác z celého Slovenska, z ktorých 10 najlepších postúpilo do finále. Tohtoročné finálové kolo sa konalo 25. a 26. apríla 2019 na pôde Žilinskej univerzity v Žiline na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií -  Katedre riadiacich a informačných systémov.

Spoločnosť Siemens dlhodobo a strategicky pomáha talentovaným študentom. Prostredníctvom ocenenia Siemens Young Generation Award podporuje študentov stredných odborných škôl za projekty vyrobené zo Siemens modulov a motivuje mladých ľudí, aby uplatnili svoj talent a spojili teoretické vedomosti s potrebami praxe. Súťaž organizuje divízia Digital factory a Process and Drives v spolupráci s kooperujúcimi spoločnosťami.

Spolupráca s partnermi z praxe, podpora nadaných študentov a orientácia na inovácie sú pre SPŠE Prešov základnými atribútmi vo výchove a vzdelávaní. Škola vo svojom vzdelávacom programe reflektuje na aktuálne trendy a potreby spoločnosti, čo prináša jej študentom nielen úspechy na súťažiach, ale zároveň vysokú uplatniteľnosť a atraktivitu na trhu práce na Slovensku i v zahraničí. Aj vďaka tomu sa neustále drží na vrchole pyramídy stredných odborných škôl v Prešovskom kraji a na Slovensku.

 

Ing. Jozef Macej


 
 
ÚvodÚvodná stránka