Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Hádzanár Igor Čupryna najúspešnejším športovcom mesta PrešovVytlačiť
 

58. ročník ankety Najúspešnejší športovci a športové kolektívy mesta Prešov za rok 2018 má svojich víťazov. 

Igor Čupryna je štrnástym hádzanárom, kktorý získal titul Najúspešnejší športovec mesta Prešov. V doterajšej histórii tejto ankety hádzanárky zvíťazili desaťkrát a futbalisti majú deväť historických prvenstiev. V kategórii športových kolektívov dominantnosť ostatných rokov opäť potvrdili hádzanári Tatrana Prešov. 

Hádzanár Igor Čuprina najúspešnejším športovcom mesta PrešovStanting ovation zažil vo finále tohto večera futbalista Mikuláš Komanický, ktorý sa stal ďalším, v poradí deviatym členom Siene slávy prešovského športu.

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2018

IGOR ČUPRYNA

hádzaná - Tatran Prešov

Hádzanár Igor Čuprina najúspešnejším športovcom mesta PrešovRodák z ukrajinskej Odesy má za sebou ďalší vydarený rok v drese štrnásťnásobného majstra Slovenska. Tatranu Prešov sa upísal pred štyrmi rokmi a v tom uplynulom svoj kontrakt s klubom slovenského šampióna predĺžil tentoz do konca júna roku 2021. Aj to je dôkaz, že klub si jeho prácu na ihrisku i mimo neho i vzornú reprezentáciu klubu váži. V minulom roku Igor Čupryna predvádzal tradične stabilné výkony, v mnohých doslova medzi žrďami exceloval úspešnosťou svojich zákrokov. Nimi pútal pozornosť priaznivcov i hádzanárskych expertov v zápasoch Ligy majstrov EHF či nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, ale aj v slovenských súťažiach. V rámci SEHA Primátorka Andrea Turčanováligy ho v závere roka zaradili do najlepšej sedmičky hráčov a vyhlásili ho zároveň za najužitočnejšieho hráča mesiaca december. Nie je žiadnym tajomstvom, že I. Čuprynu lanárili špičkové európske kluby z Nemecka či Francúzska, no ostáva verný prešovskému Tatranu. Mesto Prešov je jeho druhým domovom, v ktorom by sa rád v budúcnosti usadil s manželkou i svojimi dvomi ratolesťami.

Najúspešnejší jednotlivci – Cena za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2018

Sofia Adamečková,

kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov

Vo svojej zbierke má mnoho titulov a cenných Sofia Adamečkováumiestnení nie len na domácej, ale aj zahraničnej pôde. Ako 20-ročná získala bronzovú medailu na majstrovstvách Európy v Gréckom Loutraki. V roku 2018 vylepšila svoju priečku na Európskom "bojovom poli"  a stala sa Vicemajsterkou Európy.

Pred kickboxom sa od detstva venovala viacerím športom a tancom, nakoniec však vo svojich 17 rokoch zakotvila na kickboxe a začala sa mu naplno venovať. Hoci začala s kickboxom pomerne neskoro, predsa sa dokázala umiestniť na vrcholových priečkach Európy. Jej prvým úspešným turnajom boli Majstrovstvá Slovenska, kde si vybojovala prvé miesto, ktoré obhajuje už 4 roky po sebe. Jej ďalším úspechom bolo víťazstvo vo Svetovom pohári v Budapešti 2016 a odvtedy získala viacero cenných kovov z iných Svetových a Európskych pohárov. Napríklad v roku 2017 zlato z Európskeho pohára v Karlovaci, bronz zo Svetových pohárov v Budapešti a Innsbrucku (Rakúsko).

Igor Drotár

motorizmus - Drotár Autošport

Igor DrotárPretekať začal vedno s dlhoročným spolujazdcom Vladom Bánocim v rally súťažiach ešte v roku 1973. A hoci má už šesťdesiatštyri, chuť pretekať sa nestratil. Štart v rally mu v uplynulom roku, už s novým spolujazdcom I. Ferenczom príliš nevyšiel. Ford Fiesta R5 neposlúchal a hlavne časté problémy s ním spôsobili, že pilot I. Drotár skončil v slovenskom šampionáte absolútne šiesty a v triede a v skupine štvrtý. Avšak v Pretekoch automobilov do vrchu so Škodou Fabia DTRi, oveľa mladších súperov poriadne popreháňal a stal sa absolútnym vicemajstrom Slovenska.

Petra Jurčová

ženský hokej - ŽHK 2000 Šarišanka Prešov

Petra JurčováSkúsená hráčka, ktorá v kariére štartovala so slovenskou hokejovou reprezentáciou na viacerých svetových šampionátoch i na ZOH v kanadskom Vancouveri, je stále špičkovou hokejistkou. V sezóne 2016/2017 ju vyhlásili za najlepšiu útočníčku extraligy a skvelo si počínala i v nasledujúcej, v ktorej so 121 bodmi ovládla štatistiku kanadského bodovania. Konkrétne sa kapitánke Šarišaniek podarilo streliť 65 gólov, ku ktorým pridala aj 55 asistencií v 27 zápasoch.

Lucia LangošováLucia Langošová

karate - Karate klub Junior Prešov

Pre Luciu Langošovú bol aj rok 2018 úspešný, stále patrí do špičky ženského karate na Slovensku. Drina a húževnatosť jej prinášajú ovocie. Na majstrovstvách Európy v karate Shito Ryu v talianskom Lanciane získala bronzové medaily v kumite do 60 kg a bez rozdielu hmotnosti. V súťaži družstiev sa pričinila o to, že Slovensko sa stalo majstrom Európy. Stala sa majsterkou Slovenska v karate Goju Ryu v kumite a v kata (súborné cvičenie) bola strieborná, na šampionáte Slovenska v karate Shito Ryu získala titul majsterky Slovenska v kumite do 60 kg a bez rozdielu hmotnosti, zlato a striebro dosiahla aj na majstrovstvách SR senioriek.    

 

Martin SopkoMartin Sopko

volejbal - VK Mirad PU Prešov

Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov patrí medzi najlepšie bodujúcich hráčov. Perfektnými výkonmi sa pričiňuje o to, že omladený prešovský tím hrá v najvyššej súťaži o popredné priečky. Martin Sopko má charizmu a je veľkým lokálpatriotom, vyniká pracovitosťou. Je príkladom pre mladých spoluhráčov. Tatiana ŠutranováV roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov - v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na jej piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.

Tatiana Šutranová

hádzaná -  ŠŠK SLŠ Prešov

Svojimi výkonmi a streleckými schopnosťami sa vypracovala na výraznú osobnosť družstva a pričinila sa značnou mierou o zisk bronzových medailí klubu v rámci slovenského šampionátu. V spoločnej slovensko – českej MOL lige hádzanárok bola v predošlej sezóne so stošestnástimi strelenými gólmi v desiatke TOP kanonierok interligovej súťaže.

Sofia TarasovičováSofia Tarasovičová

mažoretky - MK Flowers Prešov

Na tretích majstrovstvách sveta v mažoretkovom športe v juhoafrickom Kapskom meste sa stala dvojnásobnou majsterkou sveta. Titul svetovej šampiónky získala v disciplínach sólo baton v kategórii junioriek a sólo 2 baton v kategórii senioriek. Medzi seniorkami bola Sofia najmladšia súťažiaca. V súťaži junioriek vynikla nápaditou choreografiou, energiou, náročnými a skvele prezentovanými Lukáš Urbantwirlingovými prvkami. Pozoruhodným výkonom sa prezentovala aj v kategórii senioriek. V choreografii zaujala hlavne náročnou technikou práce s paličkami, prepojením hudby a kostýmu.

Lukáš Urban

hádzaná - Tatran Prešov

Hráč spojkového radu materského klubu v dvadsiatich troch rokoch patrí k výrazným oporám Tatrana i slovenskej hádzanárskej reprezentácie. Má značný podiel na všetkých dosiahnutých úspechoch v súťažiach, v ktorých prešovskí hádzanári štartujú. Napriek tomu ostáva skromným a cieľavedome pracujúcim športovcom. 

Najlepší športovec akademik

Marek Karlík

kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov

Patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenska. Je obhajcom mnohých titulov nielen na domácej, ale aj zahraničnej pôde. Len ako 19-ročný získal najvýznamnejší titul kariéry a stal sa seniorským majstrom sveta, ktorý v roku 2018 potvrdil aj posledným titulom majstra Európy, ktorý mu v zbierke chýbal.

Marek KarlíkPred kickboxom sa od svojich ôsmich rokov venoval tenisu, vďaka ktorému si od mladého veku budoval svoj vzťah ku športu a zlepšoval si svoje fyzické zdatnosti.  Svojou vytrvalosťou, chcením a šikovnosťou  predbehol aj skúsenejších tenistov.

V dvanástich rokoch objavil kickbox a namiesto tenisu sa začal venovať tomuto bojovému športu. Už po prvých tréningoch bolo vidieť, že Marek je obrovský talent.  Učil sa veľmi rýchlo a netrvalo dlho, kým začal obsadzovať tie najvyššie priečky.

Jeho prvým veľmi úspešným turnajom boli juniorské majstrovstvá Európy v Krynici (Poľsko) v roku 2013, kde sa stal dvojnásobným majstrom. Od tohto momentu sa odštartovala kariéra mladého a veľmi perspektívneho športovca.  Do svojej zbierky si každým rokom pridáva čoraz viac titulov. Na majstrovstvách sveta v Taliansku (2014) sa stal juniorským vicemajstrom sveta. O rok neskôr obhájil svoj titul a stal sa opäť  tento krát juniorským majstrom Európy v Španielsku. Nielenže získal v roku 2016 zlatú medailu na juniorských majstrovstvách sveta v Dubline, ale podarilo sa mu uspieť aj v seniorskej kategórii a priniesol domov striebornú medailu zo svojich prvých seniorských majstrovstiev Európy (Grécko). V roku 2017 získal historický titul pre Slovensko. Ako len 19-ročný  reprezentant získal titul seniorského majstra sveta a zaradil sa tak do siene Slovenského kickboxu.

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2018

Tatran Prešov

hádzaná, muži

Tatran Prešov – hádzaná mužiSuverénne najúspešnejší hádzanársky klub v histórii samostatného Slovenska pokračoval v zbieraní najcennejších trofejí aj v sezóne 2017/2018, podľa majiteľa klubu Miloslava Chmeliara doteraz najúspešnejšej. Tatran Prešov získal štrnásty titul majstra Slovenska, pätnásty raz Slovenský pohár a stal sa aj víťazom Česko – Slovenského pohára a premiérovo aj v domácej extralige držiteľom Ligového pohára. Dobre si počínal aj v nadnárodnej SEHA Gazprom lige, kde v silnej konkurencii popredných európskych tímov ostal pred bránami Final Four. Nuž a štartoval aj v skupinovej fáze Ligy majstrov EHF, v ktorej získal z dovtedajších účastí rekordných štrnásť bodov. O postup do ďalšej fázy tejto najvýznamnejšej európskej súťaže hádzanárov prišiel slovenský majster napokon smolne, len najtesnejším gólovým rozdielom s portugalským Sportingom Lisabon.                                   

NAJÚSPEŠNEJŠIE KOLEKTÍVY MESTA PREŠOV v kategórii dospelých za rok 2018 – bez určenia poradia

 

ŠŠK Prešov

hádzaná ženy

Školský športový klub pri Strednej lesníckej škole v Prešove, v predošlom ročníku vystupujúci pod mediálnym názvom ŠŠK Prešov, obhájil svoje predchádzajúce slovenské pozície. V národnom play – off  obsadili zverenky trénera Dušana Daniša NAJÚSPEŠNEJŠIE KOLEKTÍVY MESTA PREŠOVtretie miesto. V dlhodobej časti spoločnej slovensko – českej MOL ligy obsadili prešovské hádzanárky so ziskom dvadsiatich šiestich bodov ôsme miesto.

ŽHK 2000 Šarišanka Prešov 

ženský hokej

Družstvo trénera Róberta Martona v slovenskej extralige skončilo na druhom mieste. V semifinálovej sérii vyradilo svojho dlhoročného rivala z finálových duelov Poprad 2:1 na zápasy a postúpilo ďalej. Vo finále ale stála pred prešovskými dievčatami veľká prekážka, družstvo ŠKP Bratislava, ktoré je reprezentačným centrom slovenského ženského hokeja. V prvom zápase Šarišanka šokovala Bratislavu, kde senzačne vyhrala prvý zápas. Ďalšie tri sa však odohrali už v réžii veľkého favorita.

Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2018

Tatran Prešov

hádzaná - starší a mladší dorastenci

Starší dorastenci Tatrana pod taktovkou trénera Stanislava Kolpaka a asistenta Daniela Jureckého sú majstrami Slovenska a víťazmi prestížneho Česko – Slovenského pohára v súperení s majstrom a vicemajstrom krajiny našich západných susedov. O úspechy sa pričinili hráči: J. Hugec, M. Sumilas, M. Kolesár – J. Podracký, O. Olejár, S. Pirožek, J. Pavlovič, B. Tatran Prešov starší a mladší dorastenci, hádzanáRešovský, J. Schnierer, P. Chovan, T. Rečičár, K. Radčenko, P. Podracký, J. Majirský, T. Valenčin, D. Kubík, R. Antl, D. Kolesár, G. Vaňo.

Mladší dorastenci vedení trénerom Marekom Gernátom sa stali majstrami Slovenska a víťazmi Česko – Slovenského pohára. Pod tieto úspechy sa podpísali hráči: S. Rychvalský, T. Danč, I. Adzima – T. Kažík, T. Fech, D. Magdolen, T. Foriš, S. Kohút, R. Cmorej, J. Kravčák, Š. Stašík, E. Šulka, D. Biroš, J. Surňák, Š. Kmec, D. Ferenc, P. Kimák – Fejko, S. Demčák, R. Kopaňa, M. Jakubko. Realizačný tím: M. Boroň, V. Leško, R. Fech.

Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2018 – bez určenia poradia

ŠŠK SLŠ Prešov

hádzaná, staršie dorastenky

Vydarenú klubovú sezónu vyšperkovali staršie dorastenky. Zverenky  trénera Miroslava Leška sa stali majsterkami Slovenska s týmto hráčskym kádrom: M. Goboňová, V. Poláková, V. Vencuriková, V. Vagaská, Z. Balogová, S. Petková, Z. Puzderová, M. Milenkyová, M. Popovcová, L. Ratvajská, M. Kakaščíková, S. Chovanová, K. Belušková, P. Balogová, T. Jašová, M. Segľová, T. Magdová, S. Matušíková, K. Gregorcová, Z. Lukáčová, L. Kráľová, A. Feščáková.

Kickboxing Club Panter Prešov 

kickbox, mládežnícke družstvo

Klub vznikol  v roku 1993 a športovým priaznivcom poskytuje tréning vo všetkých štýloch svetovej organizácie WAKO. Od roku 1995 funguje pod  vedením NAJÚSPEŠNEJŠIE KOLEKTÍVY MESTA PREŠOV V KATEGÓRII MLÁDEŽEhlavného trénera a predsedu klubu Jozefa Kolozsyho. Za posledných sedem rokov sa vo výsledkoch odzrkadlila dlhoročná práca s mládežou vo fantastických podmienkach, ktoré klub vytvoril v spolupráci s mestom Prešov.  Tie sa  pretavili  aj do tých najcennejších medailí.  Šesť titulov majstrov Sveta,  11 titulov majstrov Európy a nespočítateľné množstvo titulov majstrov Slovenska hovorí za všetko. Poslednou trofejou, ktorá chýbala do zbierky panterov bola trofej za víťazstvo v lige. Víťazný pohár z OPEN LIGY SZKB sa mládežníkom podarilo vybojovať v roku 2018 a skompletizovali tak celú zbierku.

Tanečno športový klub GRIMMY

Tanečníci z Tanečno-športového klubu GRIMMY, ktorí sú členovia Slovenského zväzu tanečného športu sekcie RNR a IDO  sa  v roku 2018 zúčastnili 21 tanečných súťaží na SR aj v zahraničí a získali 232 medailových umiestnení (94 zlatých, 75 strieborných a 63 bronzových).  Získali 13 titulov z medzinárodných podujatí, 9 titulov Majstra SR, 12 vicemajstra SR a 8 titulov II.vicemajstra SR. Medzinárodná organizácia IDO združuje viac ako 250 000 tanečníkov z 90 krajín a 6 kontinentov. Medzi najúspešnejších reprezentantov klubu v roku 2018 patrili: Sabrina Seifertová (15 rokov), Michaela Stašová (10 rokov), Nicolas Smrek (9 rokov).

Zvláštna cena mesta Prešov

Ladislav Maras

Zvláštnu cenu mesta Prešov pre rok 2018 získava športovec, ktorý vo svojej kariére Ladislav Maraszabehol vyše 200 maratónov. Svoj najlepší čas dosiahol v roku 1989 na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach (2:36:37 hod) a miesto v prvej päťdesiatke mu vtedy uniklo iba o vlások, skončil na výbornej 51. priečke. Toto umiestnenie považuje za svoj najväčší úspech v doterajšej kariére. Okrem klasických maratónov sa zúčastnil aj desiatich náročných Behov Komandosa – pretekov vo vojenskom oblečení, obuvi, s 10 kilogramovým plecniakom na chrbte.

V roku 2017 sa zúčastnil 124 podujatí, v minulom roku až 163. S týmito číslami sa stal na Slovensku dvakrát po sebe bežcom s najväčším počtom štartov za jeden rok.

Veríme, že Ladislav Maras bude ešte dlho príkladom pre mnohých športovcov a že má pred sebou množstvo bežeckých podujatí. Ako sám vraví: „Víťazom je každý, kto preteky zabehne a dobehne do cieľa v zdraví a pohode.“

Objav roka

Kamila Novotná  

športová streľba - Športovo-strelecký klub polície Prešov

Kamila NovotnáLen trinásťročná športová strelkyňa pod vedením trénera Jána Šimu dosiahla pozoruhodné výsledky. V disciplíne vzduchová puška 40 rán si zaknihovala výkon 410,7 bodu v hodnotení na desatiny bodu a v hodnotení na desiatky výkon 394 bodov zo 400 možných - zo 40 výstrelov strelila 34 desiatok a len 6 deviatok. Je to výkon, ktorý spĺňa parametre reprezentácie Slovenska v ženskej kategórii. Vytvorila aj slovenský dorastenecký rekord v najnáročnejšej trojpolohovej disciplíne v streľbe z malokalibrovky ŠpMa 3x20 výkonom 572 bodov. Taký výkon nedokázal dosiahnuť žiadny športový strelec na Slovensku vo veku do 16 rokov.   

Mládežnícke talenty roka

Júlia ChmurovičováJúlia Chmurovičová

bedminton - PBA Prešov

Pätnásťročná bedmintonistka Júlia Chmurovičová sa v kategórii sedemnásťročných stala majsterkou Slovenska vo štvorhre, strieborná bola v miešanej štvorhre a bronzová v dvojhre a bola tak najúspešnejšou hráčkou šampionátu. Bedminton má rada nadovšetko, je už viacnásobnou majsterkou Slovenska v kategóriách mládeže v dvojhre a vo štvorhre. Reprezentovala už i na majstrovstvách Európy. Húževnatú a cieľavedomú športovkyňu nezastavili v napredovaní ani zranenia, jej cieľom v tomto olympijskom športe je víťaziť na turnajoch na Slovensku i v zahraničí.  

Dominika SedlákováDominika Sedláková

ženský hokej - ŽHK 2000 Šarišanka Prešov

Výkonmi v extralige žien si talentovaná prešovská hráčka vyslúžila reprezentačný dres. Na svetovom šampionáte hráčok do osemnásť rokov divízie B v talianskom Asiagu prispela k druhému miestu Slovenska 18. V extralige odohrala za Šarišanku dvadsaťjeden zápasov, v ktorých dala dvanásť gólov a k ďalším prispela dvadsaťjeden asistenciami.

Sieň slávy prešovského športu 

Mikuláš Komanický 

futbal

Mikuláš KomanickýSvetlo sveta uzrel 31. júla 1951 v Dlhej Lúke v okrese Bardejov, kde privoňal k futbalu. Ako žiak i ako dorastenec hrával za Partizán Bardejov. Keď bol prijatý na Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove, kde získal akademický titul PhDr., ohlásil prestup do Tatrana Prešov. V najstaršom československom klube naštartoval svoju úspešnú hráčsku, trénerskú i funkcionársku kariéru. Na futbalových trávnikoch udivoval sprvu čiperný útočník rýchlosťou i technickým vybavením.

V najvyššej československej súťaži za päť sezón v drese Tatrana odohral takmer stovku zápasov. V útoku si najlepšie rozumel s Jožkom Bubenkom, s mužstvom pod taktovkou trénera Milana Moravca v sezóne 1972/1973 bol pri najväčšom úspechu Prešovčanov, ktorí v prvej československej lige obsadili skvelé druhé miesto. Familiárne prezývaný „Kopa“ sa po doliečení zranenej „achilovky“ v dvadsiatich dvoch rokoch z postu útočníka stiahol na pozíciu pravého obrancu. Aj na tomto poste naďalej odvádzal skvelú robotu, pričom do činnosti v tejto pozícii pridával svoje povestné útočné výpady. M. Komanický reprezentoval Československo v tíme do 23 rokov a neskôr si zahral aj v seniorskom reprezentačnom mužstve. Po skončení hráčskej kariéry sa dal na trénerskú dráhu. Najprv trénoval v prešovskom Tatrane dorastencov. S mladšími získal dva tituly majstrov Slovenska, so staršími má titul majstra Československa a dva slovenské primáty. Neskôr  trénoval aj seniorov Tatrana. Postupne viedol v kariére Jelšavu, Trebišov, Nitru, Bardejov, Ružomberok, Lakatamiu na Cypre, Rimavskú Sobotu, Michalovce, Lipany, v sezóne 2002/2003 bol trénerom Slovenska do 21 rokov. Bývalý futbalista a tréner je známy aj svojimi funkcionárskymi aktivitami v Tatrane Prešov. Bol poslancom Prešovského samosprávneho kraja a aktuálne je poslancom Mestského zastupiteľstva v Prešove.   

Doterajší členovia Siene slávy prešovského športu 

  • 2011 – Rudolf Horváth (hádzaná)
  • 2012 – Mária Labayová (hádzaná)
  • 2013 – Ladislav Pavlovič (futbal)
  • 2014 – Igor Liba (hokej)
  • 2015 - Mirianna Brtková (plávanie)  
  • 2016 – Milan Kručay (plávanie)
  • 2017 – Karol Lukošík (hádzaná)
  • 2018 – Jozef Bubenko (futbal)
  • 2019 – Mikuláš Komanický (futbal)

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka