Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiuVytlačiť
 

Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Tento rok zaostrí aj na bulharskú kinematografiu v rámci sekcie Pocity susedov.

Diváci sa môžu tešiť na šestnásť celovečerných snímok, blok najúspešnejších krátkych filmov z festivalu Art Film Fest Košice, krátke filmy z festivalu Fest Anča určené najmenším divákom a nebude chýbať ani tradičná sekcia Domáce kraťasy, ktorá je určená mladým tvorcom zo Slovenska.

Z prestížnych festivalov aj do Prešova

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiu“Rozhodli sme sa na festival priniesť filmy menšín, ktoré dlhé roky žijú na našom území. Tento rok padla voľba práve na bulharskú komunitu. V spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom chystáme aj výstavu filmových plagátov a tešíme sa, že s pozvaním prísť do Prešova súhlasila herečka Irmena Chichikova, ktorá osobne uvedie snímku Všemocný,” priblížila Nina Šilanová z organizačného tímu festivalu.

Film Western nemeckej režisérky Valesky Grisebach, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na cenu Un Certain Regard Award na festivale v Cannes 2017, sa odohráva v zapadnutom kúte Bulharska kam prichádza Meinhard, samotársky robotník, ktorý tam spolu s nemeckou partiou v ťažkých podmienkach buduje vodnú elektráreň. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu, vystupuje Meinhard ako ochranca slabých a rozpráva svoj vlastný príbeh.

Autorská dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov budú mať zastúpenie v dvoch oceňovaných bulharských filmoch. Lekcia z roku 2014, úsporná dráma s prvkami thrilleru, je o učiteľke z malého mestečka v Bulharsku, ktorú do priepasti ťahajú zničujúce dlhy. Snímka získala niekoľko ocenení z medzinárodných filmových festivalov.

Len minulý rok získali obaja režiséri ďalšie ocenenia za svoj najnovší film Slava, okrem iného aj hlavnú cenu na festivale Art Film Fest Košice. Dráma s prvkami absurdného humoru rozpráva príbeh o zamestnancovi železníc Cankovi, ktorý nájde na koľajniciach obrovské množstvo peňazí a rozhodne sa celú sumu odovzdať polícii. Netuší, ako dá jeho bohumilý čin do pohybu fatálny sled udalostí.

Herečka Irmena Chichikova osobne uvedie film Všemocný

Festival Pocity film 2018 zaostrí na bulharskú kinematografiuV piatok večer budú mať diváci možnosť vidieť v jedinečnej slovenskej projekcii film Všemocný režiséra Ilijana Dževelekova. V snahe nájsť originálny námet, natáča spisovateľ Emil Borilov život okolo seba pomocou desiatok skrytých kamier. Z neškodného sledovania a kontrolovania životov blízkych, sa však čoskoro vyvinie snaha ovládať ľudské osudy.

Film, okrem zástupcov Bulharského kultúrneho inštitútu, príde uviesť aj mladá bulharská herečka Irmena Chichikova. Diváci sa budú môcť s herečkou stretnúť aj osobne v rámci diskusie po filme.

Deň pred oficiálnym začiatkom festivalu môžu diváci navštíviť prešovskú kaviareň Christiania, kde organizátori pripravili prednášku o bulharskej kinematografii.

“Od roku 1945 do roku 1989 v Bulharsku vzniklo len 600 hraných filmov. Napriek tomu sa Bulhari do dejín svetovej kinematografie zapísali medzinárodne úspešnými titulmi. O nich, aj o mnohých ďalších zabudnutých klenotoch či súčasných tituloch sa budeme rozprávať v tento večer,” uviedol autor prednášky Ján Bidovský z prešovského filmového klubu Kino Pocity.

Kompletný program festivalu nájdete na stránke: www.pocityfilm.sk


 
 
ÚvodÚvodná stránka