Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Fašiangovanie 2019Vytlačiť
 

Folklórne tradície, výborná ľudová zábava a tiež fašiangová zabíjačka – také bude prešovské „Fašiangovanie 2019“. Fašiangy v tomto roku vyvrcholia 5. marca, tradične v utorok pred Popolcovou stredou.Fašiangovanie 2019

Jedno z najobľúbenejších, no zároveň i najzábavnejších prešovských podujatí FAŠIANGOVANIE sa uskutoční 5. marca so začiatkom o 11:00 h na prešovskej pešej zóne.

Fašiangy sú od dávnych čias symbolom veselosti, zábav, plesov a hojnosti. Ľudia si počas nich dopriali hojnosť jedla, preto k typickým črtám tohto obdobia patrili aj zabíjačky, jarmoky či sprievody v maskách. Ľudia si v tom období radi pochutnávajú nielen na mäsových špecialitách, ale aj na sladkých šiškách.

Prešovčania sa na pešej zóne budú baviť už od predpoludnia. Zažijú tradičnú šarišskú zabíjačku, spojenú nielen s ovoniavaním, ale aj s ochutnávkou zabíjačkových špecialít - pečienky, slaniny, klobások, jaterníc či oškvarkov. Samozrejmosťou budú stánky s občerstvením či výzdoba pešej zóny fašiangovými maskami. Popritom sa pomedzi všetkých budú prepletať aj lahodné tóny ľudových piesní.

Fašiangovanie 2019Postupne sa zábava prenesie na hlavné pódium, kde od 15. 00 h ľudové tradície ožijú v podaní folklórnych súborov z Prešova i zo širokého okolia. Aj v Prešove program vo večerných hodinách vyvrcholí tradičným pochovávaním basy.

Pozvaní sú všetci, ktorí sa v Prešove chcú v ostatný deň tohtoročných Fašiangov zabávať, stretnúť s priateľmi, pookriať pri dobrej hudbe i chutnom jedle a užiť si nádherný deň v našom krásnom Prešove.

Na čo sa môžu Prešovčania tešiť?

11.00 h

 Šarišská zabíjačka spojená s ochutnávkou zabíjačkových špecialít  a folklórnymi melódiami

15.00 h

Fašiangový program na pódiu

Stánky s občerstvením a výzdoba pešej zóny fašiangovými maskami

xxx

Fašiangy pochádzajú zrejme z nemeckého výrazu „fašang“, ktorý sa vyvinul zo slova vast-schant,  čo vo voľnom preklade znamená posledný nápoj. 

Fašiangovanie 2019Fašiangy - to je obdobie medzi zimou a jarou, od Troch kráľov do utorkovej polnoci pred „škaredou“, Popolcovou stredou.  Vtedy zábavy vrcholia tzv. pochovávaním basy. Od Popolcovej stredy nasleduje 40-dňové obdobie pôstu trvajúce do Veľkého piatku pred Veľkou nocou.

I keď v každej časti Slovenska sú zaužívané iné fašiangové zvyky a tradície, v jednom sú rovnaké – nesmie počas nich chýbať dobrá zábava a výborné jedlo. Sú teda spojené s veselosťou, zábavou, zvykmi a ľudovými tradíciami. Najveselšie sú posledné dni tohto obdobia, spojené s karnevalmi či s hodovaním. Štedré hodovanie pritom má podľa tradície priaznivo pôsobiť na hojnosť v nasledujúcom roku. Voľakedy tiež panovala predstava, že kto sa na fašiangy dosýta nenaje, bude hladný po celý rok .

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka