Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Ekotopfilm opäť v PrešoveVytlačiť
 

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v dňoch 11. – 12. decembra do kultúrneho centra Wave. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu. Okrem jedinečných filmov z celého sveta festival počas dvoch dní prináša aj sprievodné diskusie – O živých riekach a Kus cesty za nami – nové výzvy pred nami, ktorá je venovaná téme komunálnych odpadov v Prešove. Na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedný Junior festival v priestoroch Kina Scala. Vstup na festival je voľný.Ekotopfilm opäť v Prešove

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celoročnej TOUR prináša festival Ekotopfilm – Envirofilm do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. „Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, ktoré v súčasnosti žijeme je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,’’ vysvetľuje zmysel podujatia generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Podujatie privítala aj primátorka Prešova Andrea Turčanová: "Mesto Prešov sa neustále snaží viesť občanov k ochrane životného prostredia. Už deti v materských i základných školách separujú odpad a počas školského roka je pre ne pripravených aj množstvo aktivít v Ekoparku. Samozrejme, stále hľadáme nové možnosti aj pre obyvateľov na sídliskách. Okrem toho sme podporili aj prvý bezobalový obchod v Prešove a veríme, že v našom meste nebude jediný."

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm zaujme svoje miesto v Prešove 11. – 12. decembra 2018 v kultúrnom centre Wave. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16:00 do 21:30 poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Objavte spolu s festivalom tajomstvá každodenného života kamčatských medveďov, vydajte sa na cyklovýlet po Nórsku, odhaľte čierny trh so slonovinou, pozrite si najinovatívnejšie dizajnové riešenia alebo nájdite alternatívy jednorazových plastov. Program je obohatený o inšpiratívne diskusie. O živých riekach porozprávajú tvorcovia filmu Živá rieka v utorok o 18:00, podelia sa nielen o zážitky z natáčania ale priblížia aj význam nespútaných riek. Ak vás zaujíma, ako je možné v meste Prešov znižovať množstvo komunálnych odpadov, predchádzať ich vzniku a správne ich triediť, nenechajte si ujsť v stredu o 18:00 diskusiu Kus cesty za nami – nové výzvy pred nami.

Vstup na festival je voľný.Ekotopfilm opäť v Prešove

Viac informácií o programe nájdete na: www.ekotopfilm.sk/presov

 

EKOTOPFILM – ENVIROFILM

PREŠOV – WAVE

UTOROK - STREDA, 11. - 12.12.2018

UTOROK | 11.12.2018

16:00     MEDVEDE Z KAMČATKY. ZROD ŽIVOTA                                        

SK DABING           A1272    RU/53’

Juhokamčatská federálna rezervácia sa často nazýva aj medvedí raj. Prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou, a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

17:00     ŽIVÁ RIEKA                                                                                        

SK ZNENIE             A1303    SK/52‘

Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Tam, kde bol les je rieka a tam, kde bola rieka, zostali len do biela obrúsené kamene a piesok. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

18:00     MIMO PLÁTNA: O ŽIVÝCH RIEKACH

Rieka Belá je jedna z posledných divokých riek strednej Európy. Dodnes zostáva slobodná, nespútaná a plná príbehov, ktoré píše sama príroda. Film Živá rieka uzatvára tatranskú trilógiu a tvorcovia zažili pri jeho vzniku množstvo nezabudnuteľných, krásnych aj prekvapivo nebezpečných momentov. Podarilo sa im priniesť nevšedné scény, ktoré už iba ťažko uvidíte niekde inde. Ako sami hovoria, film Živá rieka v sebe nesie asi najhlbšie ekologické posolstvo a veria, že nám pomôže inak vnímať aj voľnú krajinu okolo nás, aby sme jej dokázali prinavrátiť aspoň časť jej niekdajšej pestrosti a krásy. Jeden z autorov, Karol Kaliský, nám príde porozprávať o zážitkoch z natáčania, o význame nespútaných riek pre životné prostredie a o aktivizme. SK/                        

19:00     PYTLIACKE PODSVETIE                                                                    

SK TITULKY           C855      US/48’

Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Rohy dospelých jedincov majú hodnotu až $250 000. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok tejto ceny. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

19:50     SLAMKY                                                                                              

SK TITULKY           C917      US/33’

Silný dokumentárny film o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

 

20:30     BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA                                                               

SK DABING           B137      US/59’

Tento dokumentárny film predstavuje dánsku neziskovku INDEX: Dizajn, ktorý mení život, ako aj históriu rovnomennej medzinárodnej dizajnérskej súťaže. Oboznamuje nás s najinovatívnejšími víťazmi ceny INDEX, ktorí predstavili svoje dizajnové riešenia v oblastiach bývania, predchádzania slepoty, likvidácie nášľapných mín, distribúcie vakcín a krvi do odľahlých oblastí, čistenia oceánov, či pomoci ako zabrániť úmrtnosti novorodencov a matiek. Všetky projekty stoja na princípoch sociálnej, ekonomickej a ekologickej udržateľnosti.

STREDA | 12.12.2018

16:00     ZRODENÉ Z OHŇA                                                                            

SK DABING           A703      AT/50‘

Príbeh búrlivej sily Zeme, ktorá stvorila svet neopakovateľnej biodiverzity a krásy. Ostrovy na juhovýchode Ázie sú jedinečné oblasti s lezúcimi kengurami a boxujúcimi prasatami, kde sa vtáčatá liahnu priamo z popola vybuchujúcej sopky. Táto neopísateľná rôznorodosť je výsledkom zrážky dvoch celkom odlišných svetov a miliónov rokov evolúcie.

17:00     PO ZÁRUKE                                                                                        

SK TITULKY           C1022    NO/52’

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú, zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

18:00     MIMO PLÁTNA: KUS CESTY ZA NAMI – NOVÉ VÝZVY PRED NAMI | KOMUNÁLNE ODPADY V PREŠOVE

Zaujíma Vás, ako je možné v meste Prešov znižovať množstvo komunálnych odpadov, predchádzať ich vzniku a správne ich triediť? Menia sa obchody a spotrebiteľské návyky? Príďte na našu diskusiu so špičkovými odborníkmi a dozviete sa odpovede aj na tieto otázky. Technické služby mesta Prešov priblížia, čo všetko urobili v roku 2017 a 2018 v oblasti pre zníženie celkového množstva odpadu a zlepšenie triedenia. Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, ktorá triedený zber financuje, vysvetlí, ako dopadla nedávna analýza triedeného odpadu obyvateľov Prešova. Dozviete sa tiež, ako sa darí vzdelávať deti zážitkovou ekovýchovou organizácie Eviana, a mnoho ďalších zaujímavostí.

 

19:00     POSLEDNÉ PRASA                                                                             

SK DABING           B687      US/54‘

Film je lyrickou meditáciou o tom, aké to je byť vnímavou bytosťou, ktorá má silu zabíjať. Ponúka hlboký a empirický pohľad na posledný rok bukolického života farmára, ktorý narúšajú každotýždenné cesty jeho prasiat na porážku. Jeho ojedinelé, intímne hĺbanie odhaľuje narastajúci konflikt života, ktorý strávil „kupčením so smrťou“.

 

20:00     JANE                                                                                                    

CZ DABING           E695       UK/90‘

Známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

 

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

www.ekotopfilm.sk


 
 
ÚvodÚvodná stránka